Bergenia sercowata to wytrzymała bylina godna polecenia z uwagi na wiosenne kwitnienie oraz piękne skórzaste liście, dekoracyjne niemal przez cały rok.
Polecamy tę długowieczną, atrakcyjną przez długi czas bylinę o szerokim zastosowaniu. Uprawa nikomu nie sprawi trudności, roślina jest bowiem bardzo wytrzymała.
Wygląd
Bergenia to średniowysoka zimozielona bylina, dorastająca do 50 cm wysokości i szerokości. Jej liście rosną blisko siebie, tworząc zwartą, dekoracyjną kępę.
Pod koniec kwietnia,z wnętrza kępy liści, wyłaniają się grube czerwone pędy obsypane na końcach dzwonkowatymi kwiatami. Łodyga jest silnie rozwidlona i tworzy różowy baldach z drobnych kwiatów.
Przez całe lato bergenia tworzy zielone kępy dużych sercowatych liści, by na jesieni stopniowo zmienić ich kolor na czerwony. Kształtom liści roślina zawdzięcza swoją nazwę.
O bergenii często mówi się, że jest to roślina częściowo zimozielona. Oznacza to, że jej liście utrzymują się przez całą zimę, jednak na wiosnę, gdy wyłonią się spod śniegu, wyglądają mało atrakcyjne i w praktyce najczęściej większość z nich trzeba usunąć.
Na szczęście roślina dość szybko rozpoczyna wegetacje, i okres, kiedy jest nieciekawa, trwa dość krótko. Co więcej, bergenia jest byliną długowieczną i potrafi rosnąć w jednym miejscu nawet 10 lat.
Stanowisko i uprawa
Bergenia sercowata pochodzi z Syberii, dlatego nasze zimy nie robią na niej wrażenia. Zimuje ona pod postacią grubych mięsistych kłączy pod powierzchnią ziemi.
Typowym stanowiskiem dla tej rośliny jest półcień ze stale wilgotną glebą, wtedy rośnie najbujniej.
Posadzona nad brzegiem oczka wodnego czy strumyka doskonale poradzi sobie nawet w pełnym słońcu.
Nie wymaga specjalnego rodzaju gleby, choć - jak większość roślin - najbujniej będzie rosła na glebie żyznej i próchniczej.
Zastosowanie
Roślina najlepiej się zaprezentuje, gdy posadzimy ją w większej grupie. Nadaje się zarówno do ogródków skalnych, jak i nad brzeg oczka wodnego. Z uwagi na to, że jest to bylina bardzo wytrzymała na ciężkie warunki, dobrze sprawdza się w szczelinach murków, gdzie nie ma zbyt wiele ziemi.
Bergenia posadzona w cieniu drzew z paprociami, funkiami i bluszczem pospolitym, doskonale wkomponuje się do ogrodu w stylu naturalistycznym.
Jeśli posadzimy ją nad brzegiem oczka wodnego czy kaskady, wraz z kniecią błotną, kosaćcem żółtym i syberyjskim oraz sadźcem plamistym, stworzymy atrakcyjny zakątek nad wodą w stylu wiejskim.
Bergenia jest dobrym przykładem, by pokazać, że nawet roślina kojarzona z bardziej tradycyjnymi ogrodami doskonale wkomponuje się w nowoczesny styl, gdzie nie liczą się kwiaty, a kolor, kształt i forma. I tak: bergenia posadzona w nowoczesnej "zardzewiałej" czy chromowanej donicy lub w prostokątnej kwaterze nad geometrycznym oczkiem wodnym w towarzystwie traw ozdobnych czy egzotycznego klona palmowego, doskonale sprawdzi się w ogrodzie o nowoczesnym stylu.