Ogród w stylu wiejskim to powódź kwiatów, miejsce pełne kolorów, zapachów i smaku. Kwitnąca wszystkimi kolorami grządka to jego wizytówka.

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.

Kwiaty, kwiaty i jeszcze raz kwiaty...

Do stylu wiejskiego wybieramy przede wszystkim rośliny kwitnące: drzewa (np. owocujące), krzewy, byliny, rośliny jednoroczne oraz cebulowe. Powinny być tak dobrane, by móc cieszyć oczy kwiatami przez trzy pory roku. Wiosną mogą to być: tulipany, hiacynty, szafirki, żonkile, płomyki szydlaste, serduszki, bzy lilaki, piwonie czy bez koralowy. Latem - malwy, ostróżki, floksy wiechowate, jeżówki, tawułki, bodziszki, oszałamiające zapachem jaśminowce i róże. Jesienią zaś rudbekie, tojady, marcinki czy hortensje. Całości dopełnić mogą kwitnące pnącza: glicynie i powojniki.

W ogrodzie w stylu wiejskim sadzi się też zioła, które posłużyć winny gospodyni w kuchni. W sąsiedztwie ogrodu często rośnie sad z jabłoniami, gruszami czy orzechami.

Wodę wprowadzić można w postaci oczek wodnych, poidełek dla ptaków czy pompy.

Obwódka z bukszpanu, żywopłot z grabu i buku

Kwitnące przez całe lato rabaty można zamknąć w sztywnych ramach formowanych nisko żywopłotów lub obwódek - z bukszpanu, niskich żywotników ('Hoseri', 'Danica') lub berberysu. W roli żywopłotu ochraniającego dom sprawdzi się grab lub buk.

Materiały pochodzenia naturalnego

Materiały używane w ogrodzie powinny być pochodzenia naturalnego - podobnie jak w stylu naturalnym: drewno, kamień, żwir, klinkier. Dobrze będą wyglądały też brama i meble wykonane z kutego żelaza.

Wariant pracochłonny

Ponieważ ogród ten tworzą rabaty kwiatowe - głównie bylinowe i jednoroczne - jest on niestety dość pracochłonny: wymaga plewienia, nawożenia, usuwania przekwitłych kwiatostanów, w praktyce też częstego rozmnażania i przesadzania bylin, dosadzania roślin, wkopywania i wykopywania cebul oraz bulw. Polecić go można oczywiście posiadaczom domów na wsi lub na terenach podmiejskich, nie będzie pasował natomiast do stylu życia i architektury miasta.