Jest to prosta w uprawie roślina, która pochwalić się może długim kwitnieniem. Matowy kolor ciemnoróżowych kwiatów znakomicie współgra na melancholią ostatnich ciepłych dni lata.
Wygląd
Sadziec purpurowy posiada wybarwione na purpurowoczerwono pędy dorastające do 2m wysokości, na szczycie których od lipca do września pojawiają się ciemnoróżowe kwiaty zebrane w okazałe baldachogrona. Kwitnie długo a posadzony w grupie będzie stanowić intensywną kwiatową plamę.
Liście są ciemnozielone, eliptyczne ostro zakończone, o postrzępionych brzegach.
Stanowisko i uprawa
Roślina lubi glebę żyzną i wilgotną, ale przepuszczalną, stanowisko słoneczne lub lekko ocienione.
Jest prosta w uprawie: zdrowa, całkowicie mrozoodporna, tolerancyjna względem pH gleby - choć preferuje odczyn zasadowy.
Pędy ma na tyle sztywne, że nie trzeba ich podwiązywać do palików.
Zastosowanie
Tak dużą bylinę warto sadzić w kompozycjach w krzewami i jako tło dla średniej wielkości bylin. Wysokie sztywne pędy pasować będą do stylu naturalistycznego.
Ładnie będzie się prezentować z roślinami drugiej połowy lata: jeżówką purpurową 'Magnus', odętką wirginijską, przegorzanem, liatrą kłosową.
Można posadzić ją w towarzystwie hortensji bukietowej 'Vanille Fraise', której przebarwiające się na różowo kwiaty korespondować będą z ciemnoróżowymi baldachogronami sadźca.
Lubiąca wilgoć roślina sprawdzi się nad wodą w kompozycji z wysokimi trawami, np. miskantem chińskim o czerwonych pióropuszach (jak 'Ghana', 'Malepartus' czy 'Rotsilber') lub prosem rózgowatym ('Rotstrahlbusch').
Ciekawostki
Sadziec jest rośliną miododajną - zwabi do naszego ogrodu pszczoły i motyle. Kwiaty sadźca wykorzystywane są we florystyce.