Żurawki to atrakcyjne i modne byliny o ozdobnych liściach i delikatnych
dzwonkowatych kwiatuszkach. W odpowiednich warunkach są zdrowe, żywotne i
dekoracyjne cały sezon. 'Obsidian' to godna polecania okazała
żurawka o sporych liściach i zadziwiająco ciemnym kolorze liści.
Wygląd
Żurawka wytwarza zwartą, lekko płaską 35cm kępę złożoną z ładnych ciemnych liści w typowym dla gatunku kształcie na długich sztywnych ogonkach. Liście posiadają zaokrąglone klapy.
'Obsidian'
wiosną, wypuszcza młode liście, które są wybarwione na intensywny
ciemny, niemal czarny, fioletowy kolor. Cała powierzchnia liścia jest jednolita, bez wzorów czy żyłkowań, co wyróżnia tę odmianę spośród innych żurawek. Późnym latem na liście zaczyna wkradać się zielona barwa, nie odbierająca im uroku.
W maju ponad kępę zaczynają wyrastać ok. 50cm ciemnofioletowe łodygi, na których pojawiają się kontrastujące kremowe kwiatostany, tworzące lekkie w wyglądzie wiechy, złożone z niewielkich, dzwonkowatych kwiatków.
Roślina praktycznie do końca lipca co jakiś czas wypuszcza po 2-3 pędy, które rozkwitają.
'Obsidian' to bylina o częściowo zimozielonych liściach, co oznacza, że w łagodne zimy cieszy nas swoimi ozdobnymi liśćmi.
W wypadku bardzo mokrych lub śnieżnych zim liście mogą tracić na atrakcyjności - wtedy lepiej je usunąć w kwietniu, by zrobić miejsce wcześnie pojawiającym się młodym liściom, które odnawiają regularną kępę.
Stanowisko i uprawa
Podstawą w uprawie żurawek jest gleba. Powinna być dobrej jakości - żyzna, próchnicza, wilgotna, lecz przepuszczalna najlepiej o odczynie obojętnym, toleruje też słabo zasadowy lub lekko kwaśnym (o pH między 5,5 do 7). Żurawki źle znoszą suszę. Najlepiej rosną w półcieniu, bez ostrego słońca.
Rośliny
dobrze radzą sobie także w cieniu, mogą jedynie gorzej się wybarwiać.
Warto wtedy oszczędniej je podlewać. Posadzone na intensywnej wystawie
słonecznej wymagają częstszego podlewania, by podłoże pozostawało stale
wilgotne (ale bez stagnującej wody). Roślina posadzona na stanowisku o mocniejszej operacji promieni słonecznych nie blaknie, co często zdarza się innym odmianom o ciemnym wybarwieniu liści.
Byliny można również z powodzeniem uprawiać na cięższych glebach po uprzednim przygotowaniu podłoża - usypaniu drenażu i polepszeniu gleby kompostem i torfem. Żurawki posadzone w przeciętnej glebie ogrodowej lub starsze egzemplarze warto jest nawozić wieloskładnikowym nawozem mineralnym lub podsypać jesienią kompostem.
'Obsidian' dobrze zimuje w gruncie i nie ma potrzeby okrywania. Nie można jednak dopuścić do gnicia korzeni. Żurawki same się ochraniają przed mrozem przyginając liście do ziemi - z tego powodu nie usuwajmy starych liści zbyt wcześnie.
Zastosowanie
Ciemny kolor odmiany 'Obsidian' ładnie będzie kontrastował z roślinami o jasnym, żółtym czy zielonym zabarwieniu, dlatego w jej towarzystwie warto posadzić tawułę japońska 'Golden Princess', berberysa Thunberga 'Bonanza Gold' czy zimozielonego cisa pospolitego 'David'.
Żurawki są na tyle wdzięcznymi roślinami, że ciekawie prezentują się we własnym towarzystwie, a niemal czarne liście 'Obsidian' stworzą intrygującą mozaikę barw wraz z bursztynowym 'Amber Waves', cytrynowożółtą odmianą 'Electra' lub 'Citronella' czy intrygującą 'Peach Flambe'.
Jeśli marzy nam się różnogatunkowa rabata z udziałem żurawki, posadźmy ją pomiędzy intensywnie żółtą hakonechloa 'Aureola', srebrzystą funkią 'Big Daddy', żółtą 'Sum and Substance' czy białą 'White Feather'. Kwitnący akcent kolorystyczny zapewnią tawułki - 'Fanal' czy 'Showstar', a jasne tło stworzy biało-zielona trzmielina Fortune'a 'Silver Queen' czy brunera 'Variegata'.
W nowoczesnym ogrodzie 'Obsidian' ciekawie zaprezentuje się w minimalistycznym zestawieniu wraz z kulistym złotym żywotnikiem zachodnim 'Amber Glow' na tle szarego żwiru.