Jest to bylina, która zainteresuje kolekcjonerów nietypowych roślin, gdyż wiosną posiada ona całkowicie białe liście.
Wygląd
Funkia 'White Feather' to albinos wśród funkii, okaz nietypowy. Wyróżnia się tym, że posiada całkowicie jasne liście, które bardzo wcześniej się pojawiają - już pod koniec kwietnia.
Z rozpoczęciem lata roślina powoli zaczyna się zazieleniać, coraz bardziej przypominając pozostałe funkie.
Jest to jedna z niższych odmian i dorasta zaledwie do 30 cm wysokości.
Na początku czerwca z kępy liści, które zaczynają się zazieleniać wyłaniają się niewysokie pędy kwiatostanowe, na których do końca lipca pojawiają się dzwonkowate, fioletowe kwiaty.
Stanowisko i uprawa
Hosta 'White Feather' jest bardzo wrażliwa na niedobór wody. Brak wody może sprawić, że okaz całkowicie zniknie z rabaty.
Roślinę można przywrócić do życia solidnym podlewaniem, jednak wybije ona z gruntu już pod postacią zielonych liście, a nie charakterystycznych kremowych.
W okresie, kiedy jej liście są jasne, roślina nie może być narażona na bezpośrednie działanie ostrego słońca, ponieważ liście ulegną poparzeniu i roślina znów może się "schować" do ziemi.
Gdy liście wybarwią się na zielono, roślina nie jest już tak czuła na słońce, ale by chronić młode wiosenne liście, które dają tak ciekawy efekt, lepiej posadzić ją w cieniu.
Dla tych roślin ważna jest gleba, musi być żyzna i przepuszczalna by roślina nie chorowała (złe warunki sprzyjają gniciu korzeni, rozwoju pleśni i chorób grzybowych).
Rośliny są szczególnie lubiane przez ślimaki, które wyjadają dziury w ich pięknych liściach.
Zastosowanie
Odmiana 'White Feather' dobrze się sprawdzi na rabacie z innymi hostami, gdzie na początku wiosny będzie się wyróżniała białym ubarwieniem liści, a latem i jesienią doskonale wkomponuje się w rabatę złożoną z różnych odcieni zieleni.
Roślina będzie pięknie współgrała i rozjaśniała cienistą rabatę z innymi białymi roślinami tj. zawilec Andrea Atkinson, kokoryczką czy serduszką okazałą w odmianie 'Alba' lub w klasycznym zestawie do cienia z trzmielinami, bluszczami, paprociami i barwinkami.