Funkie to królowe cienia, doskonale zakrywają nieestetyczne miejsca pod koronami drzew gdzie inne rośliny rosną niechętnie, wytwarzając dużo pięknych liści i dodatkowo kwitnąc.
Łatwa i niewymagająca roślina, która sama się ładnie rozrasta na rabacie. Nie ma specjalnych wymagań pielęgnacyjnych i jest łatwo dostępna w sklepach ogrodniczych i internetowych. Pozostawiona bez opieki, nadal będzie rosła i kwitła.
Wygląd
Bylina wytwarza dużo ciemnozielonych lancetowatych liści, które tworzą niski, spłaszczony kobierzec.
Liście są jednobarwne, lekko pofalowane i błyszczące - dorastają do 10 – 15 cm długości. W połowie kwietnia, pojawiają się pod postacią zielonych rurek, które do maja zdążą się rozwinąć, stanowiąc dekorację rabaty do pierwszych przymrozków.
Na początku sierpnia z kępy liści wyrastają pionowe pędy kwiatostanowe, z których z czasem wyłaniają się trąbkowate biało-fioletowe kwiaty, w kilku turach, aż do września.
Stanowisko i uprawa
Hosty lubimy za to, że nie trzeba poświęcać im szczególnie dużo uwagi, zwłaszcza gdy mamy zamontowany w ogrodzie system automatycznego nawadniania.
Rośliny te lubią bowiem wilgoć, która w cienistych zakątkach naturalnie występuje. Przy podlewaniu zwracamy uwagę, by nie zamoczyć liści.
Odmiana 'Lancifolia' może być sadzona w półcieniu lub w głębokim cieniu, gdyż jej w całości zielone liście poradzą sobie z brakiem słońca.
Dla tych roślin ważna jest gleba, musi być żyzna i przepuszczalna, by roślina nie chorowała. Stojąca woda i zbyt mokra ziemia sprzyjają gniciu korzeni, rozwojowi pleśni i chorób grzybowych.
Należy też unikać przenawożenia azotem, gdyż może dojść wtedy do odbarwienia (chlorozy) jej pięknych liści.
Rośliny są szczególnie lubiane przez ślimaki, które wyjadają dziury w ich pięknych liściach.
Zastosowanie
Jest to funkia o zielonych podłużnych liściach, których wytwarza tak dużą ilość, że doskonale nadaje się do zadarniania miejsc cienistych.
Ta ciemnozielona i niska roślina dobrze skomponuje się z innymi hostami o pstrych (f. kędzierzawa) lub niebieskawych liściach (f. 'Blue Cadet') z trzmielinami fortune'a, paprociami (jak narecznica samcza) lub brunnerami (jak b. wielkolistna 'Jack Frost').
Rabaty z roślin liściastych z powodzeniem można urozmaicać tulipanami, narcyzami, niezapominajkami czy tawułkami.