Znakomicie nadaje się do bylinowych rabat cienistych, zachwycając zarówno wesołym, jasnym kolorem kwiatów, jak i ciekawą ich formą.
Wygląd
Serduszka okazała pojawia się już wczesną wiosną pod postacią kępy zielonych, postrzępionych liści.
Następnie, w połowie maja, wyrastają łukowato wygięte pędy, które ostatecznie osiągną wysokość 60 – 65 cm.
Z pędów tych zwisają rzędem, jeden obok drugiego, różowe kwiaty przypominające serduszka. Z każdego pojedynczego serduszka wypływa biała kropla - ten charakter kwiatu uchwycony został w nazwie rośliny.
Serduszka jest byliną długowieczną, co oznacza, że w jednym miejscu rośnie kilkanaście lat, bez dosadzania nowych egzemplarzy czy odmładzania starszych.
Serduszka, jak na bylinę, jest dość okazała, co sugeruje nam już sama nazwa, dlatego należy sadzić ją w ilości 1-3 sztuki na m2.
Stanowisko i uprawa
Dicentra to zdecydowanie królowa cienia i półcienia, która preferuje stale wilgotne podłoże, o co nie trzeba się szczególnie troszczyć wczesną wiosną, jeśli zima była śnieżna, a zwłaszcza w cieniu.
Serduszka preferuje ziemię próchniczą, czyli bogatą w związki organiczne, dlatego dobrze reaguje na użycie kompostu.
Możemy również przed posadzeniem rośliny wymieszać zwykłą ziemię ogrodową ze świeżą ziemią z worka, zakupioną w sklepie ogrodniczym.
Roślina jest w pełni mrozoodporna.
Po kwitnieniu bylina powoli zasycha, by - po okresie 2-3 tygodni - całkowicie zniknąć z naszej rabaty.
W pielęgnacji serduszki ważne jest, by nie ścinać więdnących liści, dopóki całkowicie nie zżółkną, ponieważ każda zielona część rośliny zawiera chlorofil, dzięki któremu odżywia mięsisty korzeń, z którego roślina odrodzi się za rok.
Zastosowanie
Z uwagi na to, że roślina dość szybko znika z rabaty, należy pamiętać, by kompozycje z udziałem serduszki aranżować tak, by roślina miała odpowiednie towarzystwo.
Na cieniste i wilgotne rabaty doskonałymi towarzyszami będą: hosty, tawułki, runianki, kokoryczki, formowane bukszpany czy trzmieliny Fortune'a. Dzięki tym roślinom rabata będzie atrakcyjna przez cały sezon, a duża różnorodność otaczających roślin pozwoli zapobiec powstawaniu dziur.
Kwiaty serduszki okazałej nadają się na kwiat cięty, co oznacza, że po ścięciu nie opadają od razu z łodygi, lecz zachowują wartość dekoracyjną przez około 5 dni.
Zanim jednak pojawią się kwiaty, postrzępione zielonoszare liście serduszki mogą stać się tłem dla wczesnowiosennych kwiatów: tulipanów, sasanek, zawilców czy prymulek.