Hortensje bukietowe - obok krzewiastych - to niezawodnie i długo kwitnące latem krzewy. 'Dart's Little Dot' nadaje się na mniejsze rabaty - jest to najniższa odmiana hortensji bukietowej o zwartym pokroju.
Wygląd
Hortensja 'Dart's Little Dot' to niska i bardziej zwarta odmiana, dorasta do zaledwie 1m wysokości (przeważnie bukietówki dorastają do 3m).
W sierpniu wydaje kuliste kwiatostany składające się z dwóch rodzajów kwiatów: płonnych (dekoracyjnych) i płodnych (niepozornych). Pozostają one dekoracyjne do końca jesieni. Także zimą - przyprószone szronem lub ścięte mrozem - dodają ogrodowi uroku.
Zaletą odmianą są też sztywne wzniesione pędy, które nadają jej atrakcyjny regularny - kulisty - pokrój. Dzięki temu piękne kwiaty nie pokładają się po pierwszym silnym deszczu, wzbudzając zachwyt zamiast politowania, jak często zdarza się niestety w przypadku rozpowszechnionej hortensji 'Anabelle'.
Hortensja 'Dart's Little Dot' ma przewagę także nad popularną hortensją ogrodową. Będąc odmianą bukietową, nie straszne są jej polskie mrozy i wiosenne przymrozki, pewnie i obficie kwitnie każdego lata na nowych pędach.
Stanowisko i uprawa
Hortensje bukietowe świetnie zimują w naszym klimacie i nie ma konieczności osłaniania ich na zimę. To także zdrowe rośliny, przy których nie będziemy musieli stosować chemii.
Odmiana ta, jak wszystkie hortensje, potrzebuje zasobnego próchniczego wilgotnego podłoża o lekko kwaśnym pH. Preferuje stanowiska w półcieniu, ale jeśli zapewnimy jej dostatecznie dużo wilgoci, będzie świetnie rosła także w słońcu. Hortensje bukietowe lepiej od ogrodowych znoszą słońce.
Hortensje to wodne kwiaty - są wrażliwe na brak wody, w czasie suszy wymagają więc podlewania.
Ponieważ hortensje bukietowe zawiązują pąki kwiatowe na nowych pędach, nie ma ryzyka ich przemarznięcia. Z tego powodu też co roku silnie przycina się je wiosną, co pobudza rośliny do wydania większych kwiatów a także ogranicza ich rozmiary i poprawia pokrój. (patrz cięcie).
Zastosowanie
Krzew świetnie wygląda posadzony i w swoim towarzystwie (np. po kilka sztuk grupą lub w szpalerze), i na rabatach: z krzewami lub bylinami.
Można mu dobrać kwitnące towarzystwo - najlepiej w tej roli wypadną tawułki. Uzupełnieniem niech będą trawy: hakonechloa macra, rozplenica japońska 'Herbstzauber' lub miskant chiński 'Ghana' lub 'Variegatus'.
Wszystkie hortensje pięknie wyglądają w zestawieniu z funkiami (zwłaszcza tymi jasnoobrzeżonymi) i brunnerami wielkolistnymi (jak 'Jack Frost' czy 'Langtrees'). Ciekawe liście tych roślin i kremowe kwiaty hortensji pięknie rozświetlają półcieniste zakątki ogrodu.
Hortensje bukietowe kwitną w tym samym czasie co wrzosy, warto więc rozważyć posadzenie ich na wrzosowisku.
Lubiące wilgoć krzewy sprawdzą się też nad wodą, np. w towarzystwie miskantów czy rodgersji kasztanowcolistnej.