Wyniki
Opis kategorii
Hortensje bukietowe to jedne z najatrakcyjniejszych krzewów drugiej połowy lata.

Ich okazałe wiechowate kwiaty zdobią ogród - w zależności od odmiany - od lipca do końca jesieni. Kwiaty często zostawiane są na krzewach także na zimę i ścinane dopiero wczesną wiosną.

Hortensje bukietowe mają niewątpliwą przewagę nad ogrodowymi: kwitną niezawodnie każdego lata. Pąki kwiatowe nie zimują na krzewie, a zawiązują się w tym samym sezonie, w którym kwitną - na nowych pędach. Nie istnieje więc ryzyko, że przemarzną.

Wygląd

Hortensje bukietowe to duże krzewy, przeważnie osiągają od 1,5-2,5 metry wysokości. Ich wielkość ogranicza nieco coroczne zalecane dla nich cięcie, które wykonujemy wczesną wiosną - nadaje im gęsty pokrój i pobudza do wydawania obfitych kwiatów. Obecnie dostępnych jest coraz więcej odmian karłowych takich jak 'Dart's Little Dot', SUNDAE FRAISE 'Rensun', 'Little Lime' czy Bobo.

Kwiaty - przeważnie w kolorach białokremowych, które u wielu odmian z czasem różowieją ('Pinky Winky', 'Vanille-Fraise', Pink Diamond') - zebraną są w stożkowate, okazałe wiechy. Szczególnie obfite kwiatostany wytwarzają te, które posiadają same kwiaty płonne, jak 'Limelight', 'Phantom' czy 'Vanille-Fraise'.

Wymagania i uprawa

Hortensje bukietowe to krzewy proste w uprawie: odporne na mróz, szkodniki i choroby. Mają wymagania charakterystyczne dla hortensji: wymagają stale wilgotnego podłoża o lekko kwaśnym pH.

Odmiany bukietowe lepiej od ogrodowych sprawdzają się na stanowiskach słonecznych ('Tardiva', 'Limelight') - należy im tylko zapewnić wilgotną ziemię. Dobrze rośną także w półcieniu, gdzie gleba mniej narażona jest na wysychanie.

Pielęgnacja tych roślin ogranicza się do silnego cięcia wczesną wiosną - przed ruszeniem wegetacji (patrz cięcie na stronach roślin). W czasie suszy należy pamiętać o podlewaniu krzewów.

Zastosowanie

Krzewy sprawdzą się na rabatach zarówno z innymi krzewami (np. z kwasolubnymi berberysami, dereniami białymi czy iglakami), jak i bylinami (rozchodniki ogrodowe i okazałe, funkie, astry, odętki). Dobrze będą wyglądały na wrzosowisku. Malownicze kompozycje stworzą z trawami ozdobnymi: rozplenicami japońskimi i miskantami chińskimi.Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: