Miskanty to dobrze zimujące w naszym klimacie trawy ozdobne. Odmianę 'Apache' można nazwać miniaturową wersją popularnego 'Zebrinusa'.
Wygląd
'Apache' wytwarza wyprostowane, sztywne i szerokie źdźbła z charakterystycznymi poprzecznymi, żółtymi paskami. Te na skraju kępy lekko przewieszają się w 3/4 długości, wyrastające ze środka kępy pozostają proste.
Cętki nie od razu pojawiają się na źdźbłach, lecz w miarę wzrostu rośliny. Dlatego nie należy się denerwować, że sprzedano nam złą odmianę.
Odmiana 'Apache' jest niską odmianą, tworzy kępy od 50 do 70cm, w przeciwieństwie do innych popularnych cętkowanych miskantów jak 'Strictus' czy 'Zebrinus', które dorastają do 2m.
Miskant dość późno rusza z wegetacją, bo dopiero w maju, ale szybki wzrost sprawia, że już w czerwcu roślina dobrze wygląda na rabacie.
Ta odmiana zakwita rzadko, roślina ozdobna jest z uwagi na liście i wyprostowany pokrój.
Stanowisko i uprawa
Miskanty lubią słońce i wodę. Przy stale wilgotnym (nie mokrym) podłożu, w pełnym słońcu będą pięknie rosły, ciesząc właściciela ogrodu przez większość sezonu - także zimą. W lekkim półcieniu roślina również urośnie.
Miskanty preferują podłoże umiarkowanie żyzne i żyzne, są tolerancyjne względem pH. Poradzą sobie na przeciętnych glebach, nie są to bowiem rośliny żarłoczne i wystarczy im jesienna pryzma z kompostu raz na 2-3 lata.
Jedyne czego wymagają to, by gleba była dobrze zdrenowana, wilgotna, ale nie ze stagnującą wodą. W przypadku ciężkich gleb należy wykonać drenaż i wzbogacić ją kompostem podczas sadzenia rośliny (patrz sadzenie).
Młode egzemplarze osłaniamy na zimę. Kłosy miskanta warto zostawić na rabacie do wiosny, np. związane w snopek - będą zdobić ogród zimą, a przy okazji stanowić świetną ochronę przed mrozem, przed zbieraniem się śniegu i wody w centralnej części kępy. Wiosną należy je usunąć, by zrobić miejsce nowym źdźbłom.
Zastosowanie
Zaletą tej odmiany jest wyprostowany pokrój i cętkowane liście, które odróżniają ją na tle innych miskantów. Dlatego 'Apache' będzie stanowił urozmaicenie kompozycji złożonej z tych traw. Pamiętajmy, by sadzić go z przodu założenia (z uwagi na jego niewielkie rozmiary).
Sprawdzi się także jako soliter czy sezonowy niski żywopłot.
Miskanty to jeden z podstawowych gatunków wykorzystywanych do tworzenia żwirowych rabat w stylu japońskim, nowoczesnym czy na brzegu strumienia, stawu lub oczka, ale także takich kącików żwirowych, które "imitują" wodę.
Wyprostowane liście czynią 'Apache' świetną rośliną architektoniczną, którą wykorzystamy w nowoczesnych aranżacjach (np. w swoim towarzystwie, z innymi miskantami lub z innymi trawami ozdobny jak turzyce (Carex), trzcinniki (Calamagrostis xacutiflora) czy rozplenice).
Jednocześnie tak samo dobrze będzie wyglądała jako element kwiatowej rabaty, zwłaszcza w odcieniach bieli, żółci i zieleni. Dobrym towarzystwem będzie tojeść kropkowana, rudbekia błyskotliwa 'Goldsturm' czy liatra kłosowa 'Alba'.
Do prostych w uprawie kompozycji z krzewami warto sięgnąć po żółte odmiany berberysów Thunberga kuliste 'Tiny Gold', 'Bonanza Gold' albo 'Golden Rocket' i 'Maria' o strzelistym, wyprostowanym pokroju.
Warto wiedzieć
Późny rozwój trawymoże sprawić, że przy wiosennych porządkach pomyłkowo zakwalifikujemy ją do roślin, które nie przetrwały zimy i nieopatrznie usuniemy z ogrodu.
Dajmy czas roślinie do połowy maja, jeśli do tego czasu w ściętej kępie nie pojawią się młode, zielone źdźbła, oznacza to, że coś zaszkodziło naszej roślinie (nie zawsze jest to mróz, trawa mogła zgnić na początku wiosny).