Pysznogłówka to roślina stworzona, by stanowić ciemno-różowe tło dla roślin posadzonych na rabacie w jej towarzystwie.
Wygląd
Odmiana 'gewitterwolke' to dość wysoka bylina dorastająca od 60 do nawet 100cm wysokości.
Roślina
posiada wyprostowany pokrój, tworząc kępy sztywnych, nielicznie
rozgałęzionych łodyg okrytych ciemnozielonymi szorstkimi liśćmi i
zakończonymi różowymi kwiatami z charakterystyczną "czuprynką".
Pysznogłówki wytwarzają na jednej roślinie wiele kwiatów, które licznie przyciągają pszczoły i motyle.
Stanowisko i uprawa
Pysznogłówka ogrodowa 'gewitterwolke' sadzimy w pełnym słońcu na żyznej glebie, gdzie systematycznie dokarmiana będzie obficie kwitła. Roślina nie lubi przesuszania, dlatego warto pilnować wilgotności podłoża, by nie zaszkodzić tej pięknej roślinie.
Pysznogłówka zniesie niewielkie zacienienie (ok 2-3 h dziennie, ale liczmy się wtedy z mniej obfitym kwitnieniem). Regularne obrywanie przekwitłych kwiatostanow pobudza do ponownego kwitnięcia.
Bylina doskonale zimuje w naszym klimacie i jest całkowicie mrozoodporna.
Zastosowanie
Pysznogłówka będzie bardzo dekoracyjna pod warunkiem, że posadzimy ją w grupie. Pojedyncze okazy nie dają takiego efektu. Bylinę możemy sadzić we własnym towarzystwie lub z jeżówkami purpurowymi 'Magnus', tworząc różowe tło dla niższych roślin. Komponując ją ze słonecznikami, cyniami i rudbekiami, stworzymy sielski klimat w naszym ogrodzie.
Jeśli chcemy przełamać jej stereotypowy wizerunek i zobaczyć w nowoczesnej odsłonie, posadźmy ją z przegożanem pospolitym i perowskią - w suchszej części rabaty oraz miskantem chińskim 'Cabaret', czosnkiem ozdobnym i werbeną patagońską.