Perowskia to sucholubna roślina na słoneczne i osłonięte stanowiska (jest dość mrozoodporna, ale w bezśnieżne zimy przemarzać). Bardzo oryginalna - jej pędy wyglądają jakby były zmrożone.
Wspaniale srebrno sine pędy rośliny nadają rabatom spokoju i zwiewności.
Wygląd
Perowskia to podkrzew o pięknych srebrzysto-szarych liściach i pędach, który kwitnie na fioletowo (niebiesko) od końca czerwca do września - ale kwiaty utrzymują się do przymrozków. Rurkowate, drobniutkie fioletowoniebieskie kwiaty zebrane są w kłosowe kwiatostany.
Aromatyczne drobniutkie liście osadzone są na wyprostowanych, sztywnych pędach, które również stanowią element zdobniczy - dzięki pokrojowi i chłodnemu kolorytowi. Jest to roślina miododajna.
Stanowisko i uprawa
Perowskia to roślina, która naturalnie występuje na suchych stepach i takie warunki najlepiej spełnić, aby cieszyć się pełnym pięknem tej rośliny. Odpowiada jej gleba przeciętna, niezbyt urodzajna, ale przepuszczalna, najlepiej zasadowa bądź obojętna. Na żyznych i wilgotnych glebach traci urok i ma skłonności do wylegania.
Stanowisko musi być słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatrów. W zimniejszych rejonach kraju najlepiej roślinę kopczykować, jej mrozoodporność jest dość dobra, ale w bezśnieżne zimy możemy stracić okaz. Ponieważ późno rozpoczyna wegetację, nie ścinajmy jej zbyt wcześnie - dzięki temu lepiej przetrzyma przymrozki.
Perowskia korzeni się głęboko, starsze okazy trudno jest przesadzić. Jest rośliną miododajną, przyciąga motyle i inne owady, lekko potrząśnięta roznosi ziołowy zapach w ogrodzie.
Zastosowanie
Perowskia to wspaniała roślina przede wszystkim na rabaty bylinowe. Znajdzie zastosowanie zarówno w ogrodach nowoczesnych, jak i tych romantycznych - szczególnie na rabatach w kolorach fioletu, bieli lub odcieniach niebieskiego. Mocną stroną tej rośliny jest jej sinoniebieska barwa, zimny odcień wspaniale uspokaja.
Roślina nadaje rabatom delikatności i zwiewności, jest dość wysoka zatem, sadzimy ją drugim planie. Wspaniałym sąsiedztwem dla perowskii jest mikołajek nadmorski, lawenda lub kocimiętka. Idealnie wygląda jako tło dla rozplenicy japońskiej lub czyśćca wielkokwiatowego.
Ładnie wygląda pod drzewami, jej chłodny odcień komponuje się zwłaszcza z białymi pniami brzóz. Posadzona w rzędzie może rozdzielać poszczególne części ogrodu np.część użytkową od wypoczynkowej. Wspaniałym towarzystwem dla niej jest np. czarnuszka damasceńska bądź przegorzan kulisty lub pospolity. Niebieskofioletowe kwiaty perowskii doskonale współgrają z ozdobnymi trawami np. ostnicą cieniutką, turzycą Buchanana czy niską kostrzewą popielatą.
Żwirowe ogrody to wspaniałe miejsce dla delikatnej perowskii razem z juką karolińską, trytomą groniastą, jeżówką oraz rozchodnikami okazałymi stworzy doskonałą kompozycję.
Sucholubna roślina doskonale będzie wyglądała w ogrodzie śródziemnomorskim razem z lawendą, szałwią i jałowcami kolumnowymi.