Styl śródziemnomorski to styl życia - zastosowany w ogrodzie ma przywoływać wspomnienia z wakacji nad Morzem Śródziemnym, stwarzać atmosferę południowej sjesty: wypoczynku i słońca.

Z uwagi na coraz suchsze lata panujące w naszym kraju warto rozważyć "opcję śródziemnomorską" - nie wymaga wiele pracy, a przede wszystkim - z uwagi na użycie roślin sucholubnych i niewymagających - zwalnia właścicieli z obowiązku systematycznego podlewania oraz nawożenia.

Słonecznie i sucho

Ogród taki powinien być skąpany w słońcu. Najłatwiej więc stworzyć taki zakątek na południowej wystawie. Dobrą informacją jest to, że ogród ten nie wymaga żyznej gleby, ważne natomiast jest, by była dobrze zdrenowana - by w podłożu po deszczach nie stała woda.

Dobór roślin: zimozielone krzewy i szaro ulistnione byliny

Ponieważ większość roślin śródziemnomorskich nie jest w Polsce mrozoodporna, warto więc w doborze gatunków posłużyć się innym kluczem niż pochodzenie. Powinnyśmy się starać sadzić rośliny, które stworzą nam podobny klimat, ale poradzą sobie w naszych warunkach.

Będą to przede wszystkich rośliny zimozielone: bukszpany, laurowiśnie, kolumnowe jałowce o srebrnych i zielonych łuskach ('Compressa', 'Sentinel', 'Suecica', 'Blue Arrow', 'Skyrocket', 'Arnold'), ciemnozielone kolumnowe cisy ('Fastigata', 'Fastigata Robusta'), sosny - szczególnie kosodrzewiny a także cyprysiki.

Królowa lawenda

Rośliną najbardziej charakterystyczną dla stylu śródziemnomorskiego jest lawenda, która całkiem dobrze sobie radzi na lewym brzegu Wisły. Warto skomponować ją z bylinami o szarym ulistnieniu, jak czyściec wełnisty, bylice oraz srebrne jałowce (płożące 'Blue Chip, 'Wiltonii', 'Bar Harbor', 'Glacier' czy łuskowy 'Blue Star'). Pasować będą także kostrzewa popielata, awena wieczniezielona oraz juka karolińska.

Południowy aromat zapewni nam również szałwia omszona, macierzanka piaskowa i kocimiętka.

Ogród w donicach: rośliny jednoroczne, zioła i południowe piękności

Nieodłącznym elementem stylu środziemnomorskiego są terakotowe donice, w których sadzi się pachnące zioła (estragon, bazylia, oregano) oraz gatunki, które nie zimują u nas w gruncie: oleandry, bugenwille, palmy. Rośliny na zimę przenosimy do ciepłej kwatery.

Ogród śródziemnomorski warto uzupełnić o rośliny jednoroczne jak aromatyczna santolina czy jaskrawo czerwone pelargonie.

Dobór materiałów: żwir i terakota

Styl tworzą tarasy z płytek w kolorze terakoty i klinkieru, ścieżki i rabaty z jasnego żwiru, kamienne lub jasno otynkowane mury. Meble powinniśmy wybrać z drewna lub kutego żelaza. Innymi elementami wyposażenia są rzeźby: antyczne posągi i wazony.

Woda w ogrodzie śródziemnomorskim pojawia się w formie rzeźbionych mis z wodą, małych ściennych fontann oraz płytkich basenów, które pełnią funkcje "klimatyzacji" w ogrodzie.