Jałowce pospolite to jedne z najmniej wymagających iglaków - mogą rosnąć nawet na ubogich i suchych glebach, na pełnym słońcu, ale też w półcieniu. Niski płożący jałowiec pospolity 'Green Carpet' to dobra roślina okrywowa.
Wygląd
Płożąca odmiana jałowca pospolitego, rośnie bardzo powoli, osiąga 10cm wysokości, rozrasta się na 150cm szerokości. Pędy ścielą się po podłożu, gałązki równomiernie ułożone są w każdą stronę.
Igły ma jasnozielone, starsze pędy brunatnieją. Wiosną roślina jest bardziej zielona, zimą ciemnieje staje się szarozielona.
Stanowisko i uprawa
Jałowiec pospolity to idealna roślina dla zapracowanych, gdyż jest mało absorbująca: tolerancyjna pod względem żyzności i wilgotności gleby. Udaje się nawet na bardzo ubogich i piaszczystych stanowiskach. Źle rośnie tylko na podmokłych, stale wilgotnych terenach - podłoże powinno być przepuszczalne, dobrze zdrenowane. Dobry wzrost zapewnia kwaśny odczyn podłoża i pełne nasłonecznienie, ale może rosnąć też w lekkim półcieniu.
Jałowiec jest bardzo odporny na suszę, średnio za to radzi sobie z zanieczyszczeniem miejskim.
Wykazuje wysoką mrozoodporność, jednak silne i mroźne wiatry mogą go uszkadzać - wskazane jest zatem sadzić go w miejscach osłoniętych od wiatrów. Większe okazy należy wiązać na zimę, gdyż ciężki i mokry śnieg może wyłamywać pędy.
Zastosowanie
Doskonała roślina na skarpy i nasypy, dzięki rozległym korzeniom umacnia brzegi i trzyma glebę przed osuwaniem się.
Wspaniale komponuje się z innymi iglakami. Na skarpach polecamy sadzić gęściej niż inne odmiany ze względu na powolny wzrost, wtedy szybciej zasłoni powierzchnię. Możemy połączyć jałowca 'Green Carpet' z innymi płożącymi iglakami np. zielonym jałowcem nadbrzeżnym 'Schlager', z polską odmianą w szarozielonej barwie jałowca płożącego 'Agnieszka' lub niebieskim jałowcem płożącym 'Blue Chip' lub 'Bar Harbor'. Barwny akcent doda jałowiec łuskowy 'Dream Joy' lub szybciej rosnący jałowiec Pfitzera 'Old Gold'. Dzięki takiemu zestawieniu stworzymy barwny duży dywan.
Nadaje się na wrzosowiska, w połączeniu z fioletem wrzosów oraz miniaturowymi rododendronami będzie doskonałą okrywą dla podłoża. W dużych kompozycjach o układzie piętrowym posadźmy ją na pierwszym planie. W miejscach o trudnych warunkach glebowych możemy zastosować tę odmianę zamiast trawnika.
Polecamy również do pojemników, na tarasy i balkony. Jest to niezwykle odporna i wytrzymała na suszę roślina, zatem doskonała dla zapracowanych.
Ciekawostki
Odmiana pochodzi z Norwegii.