Wyniki
Opis kategorii
Jałowce to najbardziej rozpowszechnione rośliny iglaste na Ziemi. Odgrywają znacząca rolę w architekturze krajobrazu. Właściwie w każdym ogrodzie znajdują zastosowanie. Są to niezawodne rośliny zimozielone.

Wśród jałowców występuje duża różnorodność, są to zarówno wysokie drzewa, ale również niskie płożące krzewy. Gatunki różnią się między sobą wysokością, pokrojem, wybarwieniem igieł i zmiennością we wzroście. Duża różnorodność gatunku sprawia, iż są to rośliny stosowane bardzo powszechnie zarówno w małych przydomowych ogrodach, jak również w parkach czy założeniach miejskich.

Jałowce - na jałowe stanowiska

Jałowce naturalnie rosną w różnych strefach klimatycznych półkuli północnej. Można je spotkać w górzystych terenach tropikalnych lub arktycznych rejonach np. Syberii czy Grenlandii.

Łączy je jednak jedno: są to rośliny o małych wymaganiach glebowych, wiele gatunków rośnie na słabych glebach piaszczystych. Radzą sobie w miejscach bardzo suchych, dobrze miewają się w rejonach przemysłowych i w zieleni miejskiej. Najbardziej przydatny w warunkach miejskich jest jałowiec pośredni (pfitzeriana) lub sabiński 'Tamariscifolia'. Mimo, iż są to bardzo odporne rośliny i znoszą ekstremalne warunki to warto dostarczyć im odpowiednią ilość wody, będą w lepszej kondycji zdrowotnej - ładniejsze i gęściejsze, o zdrowym wyglądzie.

Jałowce są roślinami światłolubnymi, najlepiej sadzić je w miejscach z dużą ilością słońca. Dobrze radzą sobie z suchym i gorącym klimatem. Większość odmian ozdobnych radzi sobie z silnymi mrozami (najmniej odporny jest j. łuskowy 'Meyeri').

System korzeniowy jest dość płytki i szeroko rozpostarty, dlatego nie należy przesadzać starszych roślin, bowiem źle znoszą takie zabiegi.

Ekspansywne iglaki - do cięcia

Drzewiaste jałowce rzadko znajdują zastosowanie w ogrodnictwie, chętniej sadzimy te mniejsze, krzaczaste (j. sabińskie) lub wąskie stożkowe formy. Jałowce przysparzają z czasem kłopotów, gdyż są dość ekspansywne a sadzone za gęsto wyrastają poza obrys naszych rabat. Rośliny wszak dobrze znoszą cięcia, zatem nie bójmy się okiełznać zbyt bujne rosnącej rośliny (zachowujmy też odpowiednią rozstawę).

W niewielkich ogrodach najlepiej sadzić więc odmiany niskie czy mało ekspansywne.

Szeroki wybór kolorów

Proste w uprawie rośliny dostępne są we wszystkich możliwych dla iglaków kolorach: od niebieskich (j. łuskowy 'Meyeri' , 'Blue Star' czy 'Blue Carpet'), poprzez szarozielone (j. płożący 'Plumosa' i 'Grey Pearl') i zielone (j.pospolity 'Hibernica',' Arnold', 'Bruns') aż po żółto-pstre (j. chiński 'Plumosa Aureovariegata' czy 'Variegata') i całkiem żółte (j. pospolity 'Depressa Aurea', 'Gold Cone' czy bardzo popularne jałowce Pfitzera 'Gold Coast' czy 'Gold Star').

Z tego powodu jałowce doskonale sprawdzają się w zestawieniach kolorystycznych z innymi roślinami, z którymi łączą je upodobania uprawowe: z iglakami takimi jak sosny, świerki czy żywotniki lub z liściastymi berberysami.

Jałowce płożące - cenne o szerokim zastosowaniu

Dużą popularnością cieszą się jałowce płożące. Znajdują one zastosowanie głównie w małych ogrodach skalnych lub na skarpach. Są niezawodnymi roślinami okrywowymi, szybko rozrastają się i tworzą ładne plamy zieleni. Wymienić tu należy głównie liczne odmiany niebieskie ('Douglasii', 'Blue Chip', 'Blue Forest', 'Bar Harbor', 'Glacier', 'Wiltonii') i popularną żółtą ('Golden Carpet').

Jałowce w ciekawych kolorach pięknie prezentują się na różnobarwnych wrzosowiskach, z czasem doskonale potrafią zastąpić trawnik. Nadają się do nasadzeń w pojemnikach na tarasy i balkony.

Dostojne zimozielone kolumny

Do wyboru mamy wiele form o pięknym kolumnowym pokroju, które stanowią doskonałe składowe zestawień strukturalnych oraz ważny element ogrodów w stylu śródziemnomorskim: są to bowiem świetne mrozoodporne zamienniki niezimujących w naszym klimacie cyprysów.

Możemy wybierać spośród różnych odcieni i rozmiarów. Godne polecenia są szarozielony 'Bruns' czy stalowy 'Hibernica' czy żółty 'Gold Cone'. Bardzo popularną strzylistą kolumną w pięknym szarym zabarwieniu jest j. skalny 'Blue Arrow'. Jeśli szukamy odmiany jasnozielonej sięgnijmy po jałowca chińskiego 'Spartan'.

W małych ogrodach i na wrzosowiskach sprawdzą się wolno rosnące kolumny prócz licznych j. pospolitych (szarozielony 'Arnold' czy 'Sentinel', niebieski 'Compressa' i 'Suecica Nana' czy złociste 'Suecica Aurea') także j. chiński 'Robust Green'.

Prawdziwe oryginały dla kolekcjonerów

Wśród jałowców odnajdziemy także ciekawe nieregularne formy, coś dla miłośników pokracznych roślin np. odmiana chińskiego jałowca 'Kaizuka' czy pospolitego 'Horstmann'. Unikatowy wygląd sprawia, iż mogą być ciekawostką w większych ogrodach. Jako samotniki (solitery) wyglądają imponująco.



Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: