Osobliwa odmiana wolno rosnącego świerka o szerokim zastosowaniu - na rabaty, do skalniaków czy wrzosowiska. Wytrwali ogrodnicy mogą prowadzić ją w formie "płaczącego drzewka" cierpliwie podwiązując wybrany pęd do solidnego palika.
Wygląd
'Vermont Gold' wytwarza liczne pędy, płożące się po podłożu, tworzące nieregularne, nieco rozpływające się po rabacie zimozielone kobierce. Roślina najciekawiej wygląda wiosną, gdy pokryta jest intensywnie żółtymi młodymi przyrostami, które z czasem zielenieją.
Iglak jest
najeżone krótkimi (ok. 2cm), matowymi igłami, promieniście obrastającymi
pędy. Igły te są liczne, drobne, sztywne i kłujące o zielonym wybarwieniu, dokładnie skrywając wnętrze iglaka, nadając mu kompaktowy pokrój.
W parze ze zwartym pokrojem idą niewielkie rozmiary. W wolnym tempie roślina w wieku 10 lat dorasta do 30cm wysokości i 100cm szerokości.
Stanowisko i uprawa
Iglak lubi stanowiska w pełnym słońcu, w zacisznych miejscach, gdzie nie wieją silne wiatry. Świerk pospolity toleruje niewielkie zacienie, może rosnąć więc także w półcieniu.
Odpowiada mu wilgotne powietrze, dobrze będzie się czuł w niedalekiej odległości od zbiorników wodnych. Gdy nie możemy zapewnić mu takich warunków, pamiętajmy o częstym podlewaniu i zraszaniu rośliny, gdyż dobrze reaguje na takie "zabiegi zastępcze".
Świerki pospolite dobrze radzą sobie na przeciętnych glebach, byle były one wilgotne, zwłaszcza kiedy rośliny są młode. Najlepiej rosną na żyznych glebach o lekko kwaśnym lub kwaśnym pH. Warto wiedzieć, że rośliny mają tendencję do zakwaszania podłoża wokół siebie - ta ich zdolność przydać się może na wrzosowiskach, które przeważnie tworzymy sztucznie za pomocą torfu.
Radzą sobie też na cięższym gliniastym podłożu. Świerka pospolitego 'Vermont Gold' można również sadzić na lekkich piaszczystych glebach, lecz wtedy wymaga intensywniejszego podlewania – zwłaszcza w pierwszych latach uprawy.
Drzewo jest mrozoodporne na terenie całego kraju, ale źle reaguje na zanieczyszczone i suche miejskie powietrze.
Zastosowanie
Stosunkowo małe rozmiary i ciekawy, naturalnie płożący pokrój sprawiają, że roślina ma szerokie zastosowanie. Używać możemy jej od rabat mieszanych, wrzosowisk, kompozycji w skrzyniach balkonowych po skalniaki, alpinaria, ogrody formalne czy w te japońskim lub nowoczesnym stylu.
Te same cechy pokrojowe oraz fakt, że roślina preferuje podłoże o niższym pH, sprawia że jest ona ciekawą alternatywą dla sosen i jałowców często sadzonych na wrzosowiskach.
Na takiej rabacie, prócz stałego elementu jakimi są wrzosy i wrzośce, posadzić możemy azalie wielkokwiatowe i japońskie, dostojne rododendrony, a w cieplejszych miejscach kraju pierisy i kalmie np. wielolistną czy szerokolistną w odmianie 'Minuet'.
Niski świerk będzie dobrze wyglądał swobodnie rosnąc również u podnóża wyższych roślin takich jak hortensje bukietowe 'Tardiva' czy 'Limelight' oraz zwiewnych traw - miskanta 'Gracillimus' czy 'Apache'.
Niewielkich rozmiarów rabatę w nowoczesnym stylu możemy stworzyć wraz z 'Foremnek' przy pomocy takich roślin jak kostrzewa Gautiera, liatra kłosowa 'Alba' lub 'Floristan Violet', niziutkim czosnkiem karatawski czy bardzo dekoracyjną turzyca włosowatą 'Frosted Curls'.