Wyniki
Opis kategorii
Świerki pospolite

Świerk pospolity to rodzime drzewo, które tworzy polskie lasy, zwłaszcza w górach i na pogórzu.

Świerk pospolity bardzo szybko rośnie, bo aż 50m na rok. Tworzy wysokie smukłe stożki dorastające do około 40-50 m wysokości, które górale nazywają smrekami. Rośliny te często produkowane są i oferowane jako drzewka bożonarodzeniowe. Ich dużą zaletą jest przyjemny zapach, który roztaczają także po przyniesieniu do domu.

Świerki posiadają krótkie, kłujące igły.

Świerk pospolity posiada płytki rozległy płaski system korzeniowy - dlatego silne wiatry potrafią wywracać wysokie drzewa. Świerki wraz z sosnami lubią podobne warunki: lekko kwaśne gleby i słońce.

Świerki pospolite mają jednak większe wymagania pokarmowe, a zwłaszcza wilgotnościowe. Sosny preferują raczej suche luźne gleby, natomiast świerki lubią wilgoć i ciężkie gliniaste podłoże, które długo utrzymuje wilgoć. Świerki lepiej też znoszą zacienienie - w przeciwieństwie do popularnych sosen, mogą rosnąć w półcieniu. Z tego samego powodu też lepiej nadają się na żywopłoty.

Odmiany i zastosowanie

Mało osób wie, że ze z formy podstawowej świerka pospolitego można tworzyć dekoracyjne i oryginalne żywopłoty formowane. Świerk pospolity z wersji podstawowej jest szybko rosnącym wysokim drzewem, polecić możemy go jedynie właścicielom dużych górskich działek, którzy chcą wtopić swój ogród w otoczenie. Nawet do zieleni miejskiej nie bardzo się nadaje, ponieważ źle znosi zanieczyszczenia. W mniejszych ogrodach sadzi się przeważnie odmiany - mniejsze, wolniej rosnące, bardziej odporne i dekoracyjne.Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: