Jałowce Pfitzera to niezawodne rośliny, znajdą zastosowanie prawie w każdym ogrodzie - trzeba tylko zapewnić im odpowiednio dużo miejsca. 'Mathot' to odmiana krzewu iglastego o bardzo cennych cechach, jest odporna i mało wymagająca.
Wygląd
Odmiana charakteryzuje się średnio silnym wzrostem: w wieku 10lat osiąga 50cm wysokości przy 150cm szerokości. Jest to szeroki i rozłożysty, ale niski krzew. Starsze okazy mogą ulec wypiętrzeniu i osiągnąć nawet 150cm (rozmiary bez problemu możemy kontrolować cięciem). Posiada sztywne pędy uniesione ku górze.
Łuski mają szarozielony bądź zielony kolor, są drobne.
Stanowisko i uprawa
Jałowce Pfitzera są krzewami, które wyróżniają się szczególnie dużą odpornością na szkodliwe warunki klimatyczne. Są mało wymagające i tolerancyjne - zarówno w stosunku do gleby, jak i skażeń środowiska. Dobrze radzą sobie na bardzo ubogich i kamienistych stanowiskach.
Lubią gleby przepuszczalne i piaszczyste. W ogrodach polecić je możemy na miejsca szczególnie ubogie i mało zasobne w składniki pokarmowe. Mają skromne wymagania wilgotnościowe, wytrzymują długotrwałe suszę nawet na kamienistych i jałowych podłożach. Cechuje je duża tolerancja na pH podłoża, dobrze rosną zarówno na glebach kwaśnych, jak i zasadowych.
Wymagają stanowisk słonecznych, najlepiej sadzić je na południowej wystawie. Choć radzą sobie w półcieniu, to bez dużej dawki słońca tracą pokrój i żywotność i wyglądają rachitycznie.
Są w pełni odpornie na mróz i nie wymagają większej pielęgnacji. Rzadko wymagają nawożenia. Świetnie znoszą cięcia i formowania.
Starsze okazy źle znoszą przesadzanie, zawiązane jest to z ich płytkim i rozległym systemem korzeniowym. Natomiast cecha ta ma też swoją dobrą stronę - dobrze stabilizuje wierzchnią warstwę gruntu.
Zastosowanie
Jałowiec ten doskonale sprawdzi się w ogrodach o glebach słabych i mało zasobnych w składniki pokarmowe. Możemy zastosować go na skarpie, w ogrodzie skalnym lub na wrzosowiskach. Poradzi sobie przy silnym nasłonecznieniu, a nawet podczas suszy. Dlatego stosujmy go na południowych stokach razem z innymi odmianami jałowca Pfitzera. Doskonale komponuje się np. z odmianą 'Gold Star' lub 'Golden Saucer', a przy tym rośliny te nie dopuszczają do erozji gleby.
W kompozycjach złożonych z roślin iglastych może tworzyć niższe piętro, szybko zasłoni puste miejsca. Posadźmy go wśród złocistych cisów 'Summergold', sosen górskich, sosny gęstokwiatowej 'Oculus-draconis'. Z liściaków dobrać możemy tawuły japońskie ('Genpei', 'Froebelii') i berberysy ('Coronita').
Iglak ten dobrze rośnie również na większych tarasach i balkonach w dużych donicach.
uwaga na
Roślina zawiera silnie trującą substancję - sabinol. Jest ona przyczyną niezbyt przyjemnego zapachu, który wydziela się szczególnie podczas cięcia.