Obficie pojawiają się latem kwiaty są białe i różowe, a czasem jeden kwiat potrafi być dwukolorowy. Dla wzmocnienia ciekawego efektu warto sadzić krzewy razem po kilka sztuk.
'Shirobana' zasługuje na wyróżnienie z powodu swoich dwukolorowych kwiatów. Ponadto jest prosta w uprawie, posiada zwarty pokrój i ma szerokie zastosowanie - łatwo wpisze się więc w każde założenie ogrodowe.
Wygląd
Krzew osiąga ok. 80cm wysokości i tyle samo szerokości. Jeśli co roku jest silnie cięty prezentuje ładny, zwarty i półkulisty pokrój. Roślina niecięta z wiekiem ogałaca się w środkowych częściach, ma też luźniejszy, nieregularny kształt.
Pędy ma silnie rozgałęzione, liście - małe (drobniejsze niż u odmian żółtolistnych) i eliptyczne, ostro zakończone, jasnozielone.
Dwukolorowe - różowe i białe - kwiaty wyrastają na nowych - tegorocznych - pędach, zebrane są w płaskie małe baldachy. Okres kwitnienia przypada w lecie od końca czerwca do sierpnia.
Stanowisko i uprawa
'Shirobana' - jak wszystkie tawuły japońskie - jest rośliną łatwą w uprawie i wytrzymałą: tolerancyjną odnośnie gleby, odporną na trudne warunki, suszę, szkodniki i choroby. Jest w pełni mrozoodporna.
Najlepiej rośnie na słońcu oraz w półcieniu. Na stanowiskach mniej nasłonecznionych może nieco słabiej kwitnąć.
Nie ma wymagań odnośnie gleby. Toleruje właściwie wszystkie ogrodowe gleby, najlepiej jednak przygotować stanowisko żyzne, lekko wilgotne. Nie znosi ciężkich i podmokłych terenów.
Tawułom japońskim służy silne cięcie. Wczesną wiosną zaleca się skracać pędy, co pobudza je do lepszego krzewienia się, nadaje zwarty pokrój i wpływa korzystnie na intensywność kwitnienia (patrz cięcie). Usuwanie przekwitłych kwiatostanów przedłuża kwitnienie.
Zastosowanie
Tawułę 'Shirobanę' warto sadzić grupami po kilka sztuk. Wspomniany efekt dwubarwności wzmocni też posadzenie tawuł kwitnących w tym samym czasie na czerwono lub ciemnoróżowo ('Anthony Waterer', 'Dart's Red', 'Crispa') i biało ('Albiflora').
Krzew ten to doskonała roślina okrywowa, sprawdzi się też w roli niskiego żywopłotu kwitnącego. Ze względu na dużą odporność polecany jest do sadzenia w zieleni publicznej i w parkach. Nadaje się również na skarpy (razem z kosodrzewiną, jałowcami i innymi tawułami japońskimi) i do ogrodów skalnych.
Efekt bujnego kwitnienia wzmocni lub uzupełni posadzenie 'Shirobany' z krzewuszkami cudownymi (np. 'Pink Princess', 'Boskoop Glory', 'Olympiade'). Do liściastych krzewów warto dołączyć kilka niewysokich iglaków: np. kilka sztuk pstrych nieekspansywnych jałowców chińskich 'Plumosa Aureovariegata' czy poduchy kosodrzewiny (np. 'Kissen', 'Kobold', 'Mops').
Można pokusić się też o stworzenie ciemnej, eleganckiej kompozycji z krzewami o purpurowych liściach: żurawkami ('Purple Palace'), krzewuszkami ('Nana Purpurea', 'Minor Black' lub 'Alexandry'), pęcherznicą kalinolistną ('Diabolo' czy 'Diable d'Or') lub berberysami (niski 'Bagatelle' lub kolumnowy 'Helmond Pillar').
Towarzystwem dla 'Shirobany' mogą być też róże rabatowe i piwonie (szczególnie te kwitnące na różowo, czerwono lub biało).
Na półcienistej rabacie tawuła ta będzie dobrym kompanem dla hortensji 'Annabelle' lub 'Grandiflory'. Zestawienie można uzupełnić o białoobrzeżone derenie białe (np. niską odmianę 'Ivory Halo'), które stworzą jasną kremową plamę.
Tawuły japońskie są cennym uzupełnieniem wrzosowisk, uatrakcyjniają je bowiem w pierwszej połowie lata.