Hortensje drzewiaste - obok bukietowych - to niezawodnie kwitnące latem krzewy. Zaletą odmiany 'Annabelle' jest wczesne kwitnienie i duże półkuliste baldachy w kolorze kremowym.
Wygląd
'Annabelle' to średniowysoki krzew o luźnym pokroju, regularnie przycinany dorasta do około 100-120cm, przy zaniedbaniu cięcia będzie miał około 150cm. Posiada duże, jasnozielone jajowate liście.
Zaczyna kwitnienie już w końcu czerwca i z początkiem lipca, czyli wcześnie jak na hortensje nie-ogrodowe.
Większość niezawodnie kwitnących hortensji (bukietowych) kwitnie dopiero w sierpniu i posiada wiechowate kwiatostany, a nie kuliste jak 'Annabelle'. Są one wręcz ogromne - tworzą kremowe kule, których rozmiar potrafi wynieść nawet 40cm (w sprzyjających warunkach, na żyznej glebie), przeważnie jednak około 20-25cm.
Hortensja 'Annabelle' ma przewagę nad popularną hortensją ogrodową. Będąc odmianą krzewiastą, nie straszne są jej polskie mrozy i wiosenne przymrozki, pewnie i obficie kwitnie każdego lata na nowych pędach.
Natomiast wadą odmiany są nie dość sztywne pędy - po silnych deszczach pokładają się (jeśli szukamy hortensji o sztywnych pędach, sięgnijmy po odmianę bukietową 'Limelight'), powinnyśmy zapewnić im podparcie np. w postaci niskiego żywopłotu z bukszpanu.
Przyciągające uwagę kwiaty utrzymują się do końca jesieni, a i zimą - przyprószone szronem lub ścięte mrozem - dodają ogrodowi uroku.
Stanowisko i uprawa
Roślina ładnie zimuje w naszym klimacie i nie ma konieczności osłaniania jej na zimę.
'Annabelle' to zdrowa roślina, przy której nie będziemy musieli stosować chemii.
Odmiana ta, jak wszystkie hortensje, potrzebuje zasobnego wilgotnego podłoża o lekko kwaśnym pH. Preferuje stanowiska w półcieniu, ale jeśli zapewnimy jej dostatecznie dużo wilgoci, będzie świetnie rosła także w słońcu.
Hortensje są wrażliwe na brak wody - w czasie suszy wymagają podlewania.
Ponieważ hortensje drzewiaste zawiązują pąki kwiatowe na tegorocznych pędach, nie ma ryzyka ich przemarznięcia. W przypadku 'Annabelle' mamy gwarancję kwiatów każdego lata.
By roślina nie rozrosła się za duża i wydała spore kwiaty, przycinamy ją silnie wczesną wiosną (patrz cięcie).
Zastosowanie
Hortensja 'Annabelle' to ikona wiejskiego ogrodu. W takim rustykalnym zestawieniu towarzyszą jej często floksy, jeżówki purpurowe, liatry kłosowe i odętki wirginijskie. Duże kule 'Annabelle' uzupełnić można o małe kuleczki przegorzanu pospolitego (którego omijamy przy podlewaniu, gdyż preferuje suchsze podłoże).
Na wiejskiej rabacie, ale w ciepłych barwach, warto zestawić 'Annabelle' ze słoneczniczkiem szorstkim, nachyłkiem okółkowym, białą odmianą szałwii omszonej i bordowymi liliowcami. Tył rabaty zająć może miskant chiński 'Gracillimus', który będzie stanowił ciekawe tło na kwiatów.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować roślinę w ogrodzie nowoczesnym - w otoczeniu białych mebli, donic i ścian będzie prezentować się bardzo dobrze. Sekret tkwi w tym, by zapewnić jej skromne towarzystwo - odpowiednie będą funkie lub brunnery wielkolistne.
Ciekawostki
Na rynku pojawiło się kilka nowych odmian hortensji drzewiastych, m.in o różowych kwiatach odmiana 'Invincibelle' nazywana także 'Pink Annabelle', czyli różową Annabelle.
Jeśli w naszym ogrodzie nie kwitną hortensje ogrodowe (lub jedynie z rzadka, gdy zimy są łagodne), warto wymienić je na wytrzymałe hortensje krzewiaste, których kwiaty także mają kształt kul a nie szkodzą im polskie mrozy.