Jałowce Pfitzera to niezwykle odporne i mało absorbujące rośliny. Krzewy te są bardzo tolerancyjne pod względem gleby, złocista odmiana 'Gold Star' doskonale nadaje się do założeń kolorystycznych.
Popularna odmiana godna polecania - bardzo wartościowa ze względu na piękne wybarwienie.
Wygląd
Jałowiec 'Gold Star' to zimozielony krzew o rozłożystym pokroju. Cechuje się umiarkowaną siłą wzrostu, jego roczny przyrost to ok. 20cm, dorasta do 80cm i 200cm szerokości. W wieku 10 lat osiąga ok. 70cm wysokości i ok. 150m szerokości.
Posiada igły i łuski o bardzo pięknym złocistym wybarwieniu. Młode przyrosty są niezwykle atrakcyjne na roślinie, jasne, cytrynowe i lekko przewisające. U starszych okazów widoczna jest piętrowa budowa.
Stanowisko i uprawa
Jałowce Pfitzera są krzewami, które wyróżniają się szczególnie dużą odpornością na szkodliwe warunki klimatyczne. Są mało wymagające i tolerancyjne - zarówno w stosunku do gleby, jak i skażeń środowiska. Dobrze radzą sobie na bardzo ubogich i kamienistych stanowiskach.
Lubią gleby przepuszczalne i piaszczyste. W ogrodach polecić je możemy na miejsca szczególnie ubogie i mało zasobne w składniki pokarmowe. Mają skromne wymagania wilgotnościowe, wytrzymują długotrwałe suszę nawet na kamienistych i jałowych podłożach. Cechuje je duża tolerancja na pH podłoża, dobrze rosną zarówno na glebach kwaśnych, jak i zasadowych.
Wymagają stanowisk słonecznych, najlepiej sadzić je na południowej wystawie. Choć radzą sobie w półcieniu, to bez dużej dawki słońca tracą pokrój i żywotność i wyglądają rachitycznie.
Są w pełni odpornie na mróz i nie wymagają większej pielęgnacji. Rzadko wymagają nawożenia. Świetnie znoszą cięcia i formowania.
Starsze okazy źle znoszą przesadzanie, zawiązane jest to z ich płytkim i rozległym systemem korzeniowym. Natomiast cecha ta ma też swoją dobrą stronę - dobrze stabilizuje wierzchnią warstwę gruntu.
Zastosowanie
Iglak ten nadaje się do założeń kolorystycznych, barwny i błyskotliwy rozjaśnia rabaty. Polecany jest do ogrodów skalnych i na skarpy. Dzięki szeroko rozpostartym korzeniom mocno utrzymuje wszelkie pochyłości terenu.
Sadźmy 'Gold Star', by ożywić monotonne i smutne założenia z roślin iglastych. Wspaniale komponuje się na tle ciemnej zieleni, np. żywopłotów z cisa lub żywotników. Kolorystyczne kompozycje uzyskamy, zestawiając tego jałowca z szarozielonym jałowcem sabińskim 'Mas', srebrzysto-niebieskim jałowcem łuskowym 'Hunnetrop', na tył wybierzmy modrzewia szczepionego na pniu 'Stiff Weeper', cyprysika Lawsona 'Columnaris', stożkowe jodły górskie 'Compacta' oraz płaczącą formę cyprysika nutkajskiego 'Jubilee'.
Jałowiec znajdzie zastosowanie w większych pojemnikach na balkonach i tarasach, w zieleni miejskiej oraz w parkach.
Uwaga!
Roztarte pędy jałowca wydzielają dość ostry i nieprzyjemny zapach olejku eterycznego - sabinolu, który jest trujący.