Wyniki
Opis kategorii
Cisy należą do długowiecznych (potrafią dożyć 1000 lat) roślin iglastych słynących ze swojej wytrzymałości na silne i intensywne cięcie. Nawet stare pędy, silnie przycięte, wypuszczają nowe przyrosty.

Krzewy do formowania

Na tle innych iglaków właściwość taka jest zupełnie wyjątkowa. Z tego powody świetnie nadają się do tworzenia fantazyjnych rzeźb ogrodowych oraz gęstych zimozielonych żywopłotów.

Gęsta ciemna zieleń

Cisy to gęste krzewy lub drzewa, które nie są zbyt wysokie - najwyższe odmiany osiągają po 10 latach3-4m wysokości. Nie są też ekspansywne, roczny przyrost u młodych roślin wynosi 3-4cm, natomiast u starszych - 10-15cm.

Typowa dla cisów jest ciemna zieleń (choć znajdziemy też sporo odmian o żółtym zabarwieniu jak choćby 'David' czy 'Elegantissima') i stożkowaty bądź wzniesiony, kolumnowy pokrój.

Największą karierę cis zrobił we Francji, gdzie wykorzystywany był (i nadal jest) to tworzenia regularnych stożków w ogrodach formalnych. W Anglii natomiast chętnie robi się z niego rzeźby ogrodowe.

Iglaki do miejsc cienistych, gleby zasadowej i nad wodę

Cisy to najbardziej cieniolubne rośliny z całej rodziny iglaków. Rośliny te najbardziej lubią stanowiska półcieniste o dużej wilgotności powierza. Nietypowe jest też to, że preferują ziemię zasadową o dużej ilości wapnia w podłożu. Powinna być żyzna, próchnicza i stale wilgotna. Doskonale znoszą zanieczyszczenia miejskie, dlatego z powodzeniem można sadzić je w miejskich ogrodach.

Cisy łatwo przystosowują się do warunków, jakie panują w danym miejscu - dlatego poradzą sobie także na silnej wystawie słonecznej, zwłaszcza odmiany o żółtych igłach ('Fastigata Aurea', 'Summergold'). Będą tam rosły wolniej, i - aby dobrze przezimować - będą wymagały okrywania w pierwszych 3 - 5 latach uprawy (czytaj więcej o suszy fizjologicznej).

Cis pospolity mniej mrozoodporny niż cis pośredni

Cisy dostępne w ofercie w Polsce dzielą się na dwie główne grupy: cisy pospolite i pośrednie. Zasadnicza różnica między nimi polega na tym, że cis pośredni rośnie nieco szybciej i jest bardziej wytrzymały na niskie temperatury (strefa 5) od pospolitego (strefa 6). Do północnej Polski, w rejony górskie i na chłodne stanowiska lepiej więc wybrać tego pierwszego. Cis pospolity ma za to bardziej dekoracyjne, większe igły.

Doskonałe na żywopłoty i rzeźby ogrodowe

Cisy nie posiadają tak charakterystycznych dla roślin iglastych przewodów żywicznych, więc po wykonaniu cięcia nie "płaczą". Oznacza to, że przystępując do cięcia, nie musimy przestrzegać sztywnych terminów, jak w przypadku wielu innych roślin. Przydaje się to przy pielęgnacji żywopłotów formowanych i kreowaniu topiarów.

Cis można stosować jako uzupełnienie rabaty. Sprawdzi się też w roli wolno rosnącego solitera, gdyż odznacza się nienaganną sylwetką.

Trująca roślina ozdobna z czerwonych owoców

Cała roślina jest trująca - za wyjątkiem czerwonej otoczki owoców (znajdująca się w środku pestka również jest trująca!). Jeśli chcemy, by owoce przyciągały jesienią i zimą ptaki do naszego ogrodu, trzeba kupić okaz żeński (cisy są roślinami dwupiennymi - występują krzewy żeńskie i męskie).

Jeśli w okolicy naszej działki nie widzimy żadnych cisów, warto zakupić po jednym okazie męskim i żeńskim, by zapewnić sobie występowanie atrakcyjnych czerwonych owoców.Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: