Asymetria, swobodna kompozycja z kwitnących roślin i stylizacja na krajobraz naturalny to cechy charakterystyczne stylu angielskiego.

Elegancja stylu formalnego i bujność kwitnienia ogrodów wiejskich

O stylu tym można powiedzieć, że jest to połączenie stylu wiejskiego ze stylem formalnym. Zadanie uzyskania udanej fuzji tych dwóch stylów może sprawiać wrażenie karkołomnego. Styl formalny stawia bowiem na formę, kształt, czytelny układ kompozycji, z kolei styl wiejski przeciwnie: na swobodę, witalność, zapach i - przede wszystkim - kolor.

W ogrodzie angielskim te dwie tendencje spotykają się: staranny przemyślany projekt powinien jednak pozostać niewidoczny a zachwycający barwami ogród ma sprawiać wrażenie naturalnego.

Elementy formalne tego ogrodu to także nierzadka obecność rzeźb ogrodowych oraz strzyżonych żywopłotów i obwódek, w ramy których ujęte są bujnie kwitnące rabaty. Nie może zabraknąć w nim również wypielęgnowanego i soczyście zielonego trawnika, który stanowi idealne tło dla starannie zaprojektowanych rabat kwiatowych - głównie bylinowych.

Rabaty bylinowe, róże, pnącza

Rabatowy bylinowe - o piętrowym układzie i atrakcyjne przez cały sezon - a także dobór krzewów i pnączy kwitnących sprawia, że ogród ten jest niesamowicie malowniczy. Tonacja kolorystyczna jest bardziej stonowana jak stylu wiejskim - dominują chłodne barwy pastelowe: róż, fiolet, niebieski i biel.

Nie istnieją żadne ograniczenia, jeśli chodzi o dobór gatunków. Warto postawić jednak na rośliny długo kwitnące jak: szałwia omszona, liatra kłosowa, lawenda, floksy, bodziszki czy rozchodniki.

"Fundament" takich kwiatowych kompozycji powinny tworzyć rośliny o ozdobnych liściach: juki, trawy ozdobne, funkie, irysy, rodgersje, brunnery, żurawki i czyśćce wełniste.

Z cebulowych warto postawić na czosnki, zwłaszcza te olbrzymie, tulipany oraz lilie.

Kwitnące krzewy: róże i hortensje

Kolejną wizytówką ogrodów angielskich są róże. Dobrze jest połączyć je z piwoniami, dzwonkami, przywrotnikiem ostroklapowym, lawendą lub kocimiętką.

Jeśli królową słońca jest róża, półcienia - niech zostanie hortensja. W naszym klimacie lepiej sprawdzą się odmiany bukietowe. Towarzyszyć im mogą trawy ozdobne, jeżówki, floksy i rozchodniki.

Ogród tajemniczy i romantyczny

Kręte ścieżki, swobodna kompozycja, huśtawka zawieszona na gałęzi starego drzewa lub ławeczka pośród kwitnących krzewów, malownicze murki porośnięte roślinami, pastelowe barwy rabat tworzą w tym ogrodzie nastrój romantyczny.

Materiał użyty w ogrodzie powinien być pochodzenia naturalnego: drewno, kamień, cegła. Dobrze będą wyglądały meble z kutego żelaza - tak jak w stylu wiejskim.

Na większych przestrzeniach można stworzyć oddzielone od siebie osobne pokoje ogrodowe - przestrzenie, do których dostajemy się, przechodząc przez tajemnicze furtki czy bramy w murze lub przerwy w żywopłocie. Tworzenie takich pokojów daje możliwość odkrywania ogrodu - całość nie jest bowiem dana od razu. W zwiedzającym taki układ wzbudza ciekawość i chęć przekonania się, co kryje się dalej - za kolejnym przejściem w murze.

Aurę tajemniczości potęgują wijące się i kwitnące pnącza - zwłaszcza powojniki, glicynie i bluszcze dobrze wypadają w tej roli.

Wariant pracochłonny: dla pasjonatów ogrodów

Ogród ten wymaga wiele wysiłku i nakładów od właściciela, poczynając od projektu na utrzymaniu kończąc. Rabaty kwiatowe oznaczają bowiem stały nadzór nad ich kondycją i wyglądem, wymagają: plewienia, usuwania przekwitłych kwiatostanów, nawożenia, podwiązywanie lub palikowanie kwiatów, przesadzania i rozsadzania.

Trawnik potrzebuje regularnego koszenia, nawożenia i nawadniania.

Byliny w ogrodzie często są krótkowieczne i w praktyce trzeba je wymieniać, rozsadzać lub uzupełniać. Prace w ogrodzie ograniczy użycie gatunków mniej pracochłonnych jak hosty, piwonie czy liliowce - lub zastąpienie ich kwitnącymi krzewami.

Wymarzony bajkowy ogród

Ogród angielski zapewne dla wielu osób stanowi ideał ogrodu. Sprzyjający intymności - sprawia, że właściciel może zapomnieć w nim o reszcie świata, odpocząć i podziwiać piękno kwiatów. Jednocześnie niebanalny projekt i przepych tego ogrodu nadaje mu też funkcje reprezentacyjne przy posesji, napełniając dumą właściciela a podziwem odwiedzających gości.