Turzyca sztywna 'Aurea' to zimozielona kępiasta bylina ze złocistymi liśćmi.
Jest to doskonała, niewymagająca i mrozoodporna bylina-trawa ozdobna, która stanowi znakomity akcent rozświetlający.
Wygląd
Odmiana ta tworzy szerokie kępy, dzięki podziemnym rozłogom. Dorasta do ok. 80cm, dość powoli.
Liście są złocistożółte z cienkim zielonym paskiem. Łukowato wygięte tworzą złocistą czuprynę. Najintensywniejszy cytrynowy kolor roślina posiada w pełnym słońcu.
Kwitnie na przełomie kwietnia i maja, kwiaty nie są jednak zbyt dekoracyjne. Męskie są brązowe i krótkie, żeńskie - zielone, pojawiają się na tym samym kwiatostanie, zajmują miejsce nieco powyżej męskich.
Stanowisko i uprawa
Turzyce należą do roślin niewymagających. Preferują gleby wilgotne, dobrze zdrenowane. Poradzą sobie na przeciętnych glebach ogrodowych, wykazują też dużą tolerancję co do pH gleby.
Stanowisko powinno być półcieniste oraz osłonięte od wiatrów, dobrze radzi sobie w pełnym słońcu, ale gleba musi być stale wilgotna. Toleruje zacienienie. Odmiana jest w pełni mrozoodporna. Można sadzić ją również w miejscach nadwodnych.Zastosowanie
Polecamy ją do ogrodów przydomowych i do parków. Roślina ta wspaniale rozjaśnia każdą rabatę bylinową. Posadzona obok zielonych funkii, żurawek, paproci stworzy świetlisty akcent. Wśród kulistych bukszpanów i formowanych cisów trudno jej nie zauważyć.
Dobrze wygląda nad oczkiem wodnym i na wilgotnych rabatach. Kompozycje kontrastowe z tą odmianą w roli głównej cieszą się dużym zainteresowaniem. Na przykład wspaniałym towarzystwem mogą tu być funkie 'Fortunei Hyacinthina', liliowce ogrodowe oraz duże liście bergenii sercowatej. W miejscach wilgotnych możemy posadzić ją pod koronami drzew w większej grupie.
Z roślinami cebulowymi tworzy na wiosnę wspaniałe zestawienia, szczególnie z tymi o niebieskich kwiatach jak szafirki czy cebulice.
Sprawdzi się również w pojemnikach na balkonach i tarasach, musimy jednak pamiętać o regularnym podlewaniu.