Obficie kwitnąca, wytrzymała na suszę bylina, która posadzona na przepuszczalnym gruncie nie choruje. Prócz ścinania przekwitłych kwiatostanów, nie wymaga większej uwagi i pielęgnacji.
Wygląd
Goździk alpejski tworzy zwarte, ciemnozielone kępy lancetowatych liści o wysokości zaledwie 10cm, z pomiędzy których wyłaniają się dłuższe, ok. 15cm wzniesione łodygi posiadające charakterystyczne kolanka.
Łodygi te najobficiej w czerwcu i lipcu zakończone są charakterystycznymi dla goździków różowymi kwiatami z ciemnym oczkiem. Przy regularnym usuwaniu kwiatostanów roślina zakwita jeszcze w sierpniu, lecz już nie tak obficie.
Rośliny w łagodne zimy pozostają zimozielone.
Stanowisko i uprawa
Roślinie wymaga stanowisk słonecznych - latem nawet 10 godzin nasłonecznienia! - by obficie kwitnąć i zdrowo rosnąć.
Goździk preferuje lekkie, przepuszczalne gleby, które się łatwo nagrzewają. Lubi wapno w podłożu i najlepiej czuje się na glebach o pH od obojętnego po zasadowe.
Ważne jest, by po kwitnięciu usuwać przekwitłe kwiatostany - roślina nie straci energii na zawiązywanie owocostanów, a cięcie poprawi jej pokrój. Tniemy tak, by pozostawić minimum jedno kolanko na łodydze.
Bylina ma tendencję do "łysienia" od środka kępy, dlatego co jakiś czas za pomocą szpadla dzielimy ją, w wyniku czego odmładzamy starsze egzemplarze.
Roślina nie lubi nawozów mineralnych, warto co jakiś czas wiosną podsypać ją kompostem, a przy sadzeniu wymieszać ziemię ze sporą dawką tego naturalnego nawozu.
Zastosowanie
Roślina ze względu na swój delikatny i "swojski" wygląd doskonale pasuje do ogrodów w stylu rustykalnym oraz angielskich romantycznych zwłaszcza w połączeniu z przywrotnikiem ostroklapowym oraz dzwonkiem skupionym oraz naparstnicą zwyczajną oraz purpurową, które trzeba częściej podlewać.
Roślina idealnie nadaje się do obsadzania skalniaków i murków kwiatowych, a posadzona wraz z floksem szydlastym 'Candy Stripes', bodziszkiem czerwonym 'Album' oraz kocimiętką stworzy kwitnący kolorowy dywan letnich kwiatów.
Tak wytrzymała roślina lubiąca silne nasłonecznienie wydaje się wprost stworzona do obsadzania zielonych dachów razem z rojnikami murowymi oraz rozchodnikiem ostrym, zawciągiem nadmorskim 'Dusseldorfer Stolz' czy kostrzewą siną.
Niewielkie rozmiary rośliny oraz długi okres kwitnienia sprawiają, że doskonale nadaje się do obsadzania balkonowych skrzynek wraz z lawendą wąskolistną oraz wyższym i wcześniej kwitnącym goździkiem pierzastym.