Wspaniały krzew atrakcyjny przez cały sezon wegetacyjny: wiosną dzięki intensywnie purpurowym liściom, latem - puszystym owocostanom, jesienią - jaskrawo czerwonemu wybarwieniu.
Perukowce to krzewy niezwykłej urody, atrakcyjne przez cały sezon w ogrodzie. Są one jednocześnie proste w uprawie, odporne i o dużych zdolnościach adaptacyjnych. Nie wymagają cięcia, by wydać "peruki" - każdy więc, nawet najbardziej niewprawiony ogrodnik, poradzi sobie z ich uprawą i pielęgnacją. Odmiana 'Royal Purple' posiada soczyście wybarwione liście i jest powszechnie dostępna.
Wygląd
'Royal Purple' to wysoki krzew, dorastający do 2,5-3m wysokości. Wzrost umiarkowany: przyrasta ok. 15cm na rok. Krzewy bez pomocy tworzą też ładną gęsta kopulastą koronę.
Odmianę posiada jasnozielone liście - matowe owalne i dość duże. Na jesieni pięknie przebarwia się na żółtopomarańczowo kolor.
Kwitnie w maju i czerwcu na żółto. Kwiaty zebrane w wiechy stają się dekoracyjne po przekwitnięciu - z końcem czerwca tworzą czerwonoróżowe owocostany, słynne "peruki", niezwykle dekoracyjne przez całe lato.
Stanowisko i uprawa
By cieszyć oczy pięknymi "obłoczkami", należy zapewnić perukowcom przede wszystkim dużo słońca. Perukowce to bowiem rośliny wybitnie światłolubne, ciepłolubne i sucholubne.
W półcieniu także będą rosły, ale słabiej owocowały.
Optymalne warunki rozwoju dla tych krzewów to gleba piaszczysto-gliniasta, także gliniasta, ale przepuszczalna, z dużą zawartością wapna (zasadowa) oraz słoneczne i ciepłe stanowisko.
Perukowce nie są jednak kapryśne. Głęboki system korzeniowy tych krzewów sprawia, że będą rosły na każdej glebie, także tej piaszczystej, suchej i mało żyznej. Poradzą sobie także na gliniastej i zwięzłej, byle nie była ona zbyt mokra. Rośliny nie lubią bowiem wilgoci.
Jednocześnie ten sam system korzeniowy oznacza, że przesadzanie starszych egzemplarzy jest praktycznie niemożliwe, warto więc przemyśleć dobór miejsca w ogrodzie.
Krzewy są naprawdę proste w uprawie, odporne na choroby i bardzo odporne na suszę. Znoszą też lekkie zasolenie.
Wykazują dużą odporność na mróz, choć zdarza się, że najmłodsze pędy mogę przemarznąć w surowe zimy - wystarczy je wyciąć na przedwiośniu.
By perukowce wydawały "peruki", nie trzeba ich ciąć - wręcz przeciwnie, przycinanie ogranicza kwitnienie, powoduje za to wypuszczanie prostych pędów o ładnym i dużych liściach.
Zastosowanie
Krzewy te pięknie będą wyglądały zarówno posadzone pojedynczo na trawniku lub przed domem, jak i w barwnych zestawieniach.
Perukowce fantastycznie nadają się do kolorowych kompozycji z innymi krzewami światłolubnymi. Rabatę w ciepłej tonacji stworzą z żółtymi tawułami japońskimi ('Goldmound', 'Golden Princess', 'Goldflame'), którymi podsadzić można perukowce. Dołączyć można bordowe ('Atropurpurea', 'Bagatelle'), czerwone ('Red Carpet', 'Admiration') i zielone ('Kobold' lub 'Green Carpet') berberysy. Zwarte bryły krzewów rozluźnić można wysokimi kępami miskantów chińskich. Założenie takie jest proste w uprawie i atrakcyjne przez cały sezon.
Chłodną kompozycję stworzą z dereniami białymi o jasnoobrzeżonych liściach ('Sibirica Variegata', 'Ivory Halo' czy 'Elegantissima'). Pierwszy plan wypełnić mogą jałowce o niebieskich igłach (np. łuskowy 'Blue Star' lub 'Blue Carpet') albo wierzba 'Hakuro-nishiki' o różowo-kremowych młodych przyrostach.
Perukowce będą stanowić wspaniałe barwne tło bylin. Na słonecznych i suchych stanowiskach możemy posadzić go z tyły rabaty złożonej z mikołajka alpejskiego, przegorzanu, liatry kłosowej, przed którymi posadzić można mniejsze byliny: przetaczniki kłosowe, szałwię omszoną oraz rozchodniki okazałe. Pierwszy plan wypełnić może obwódka z niskiej kostrzewy sinej, czyśćca wełnistego czy lawendy wąskolistnej.