Duża i ozdobna bylina, która posadzona w słońcu wytwarza ogromne, cytrynowo-białe lekko pachnące kwiatostany.
Polecamy roślinę ponieważ jest zimozielona, mało wymagająca (rośnie nawet na bardzo ubogiej glebie) oraz pięknie kwitnie, wytwarzając ogromne, pachnące kwiatostany.
Wygląd
Na wiosnę juka tworzy gęstą kępę niebiesko-zielonych, sztywnych trawiastych liści, które utrzymują się przez cały rok, dorastając średnio do 50 cm wysokości.
Na początku lata z środka kępy zaczyna wychylać się pęd kwiatostanowy, osiągający 150 cm wysokości i stopniowo drewnieje, by w lipcu obsypać się wieloma kremowymi pachnącymi kwiatami, przypominającymi większą wersję kwiatów konwalii.
Kwiaty długo utrzymują się na roślinie i lekko pachną.
Stanowisko i uprawa
Jest to niewymagająca roślina, która zarówno na rabacie, jak i solo, zwróci na siebie uwagę ciekawym "pustynnym" wyglądem.
Juka pochodzi ze słonecznych i suchych regionów Ameryki Północnej i takie warunki trzeba jej zapewnić w ogrodzie.
Juka karolińska preferuje suche słoneczne stanowiska oraz gleby bogate w wapń.
Wybitnie nie lubi stojącej wody. Gdy na naszej działce mamy ciężką glebę lub miejsca, gdzie po deszczu stoi woda, warto przed posadzeniem juki wykonać drenaż (patrz sadzenie). Na dno wykopanego dołka wysypujemy warstwę żwiru, a ziemię, która posłuży do zasypania korzeni, mieszamy z piaskiem, by woda łatwo "uciekała" z jej bryły korzeniowej.
Mimo iż juka jest roślina dość egzotyczną, jest w pełni mrozoodporna. Liście juki zachowują ładny wygląd i zielony kolor także zimą.
Ze względu na swój rozmiar i wysokość łodygi z kwiatami może się ona przechylać lub łamać - szczególnie na wietrze. By temu zaradzić, najlepiej sadzić ją w miejscach osłoniętych od silnych wiatrów lub zaopatrzyć roślinę w silną podporę.
Juka łatwo się rozmnaża przez odrosty, dlatego po paru latach może stać się problematyczna, szczególnie w małym ogrodzie.
Nie trzeba jednak od razu rezygnować z posiadania tej rośliny. Można ją zasadzić w dużej donicy ( z uwagi na spory system korzeniowy) i całość wkopać do ziemi.
Po paru latach wystarczy wykopać donicę, usunąć duże okazy, pozostawiając jeden mniejszy i w ten sposób dać szansę roślinie na dalszy rozwój. Zabieg taki pozwoli bez problemów cieszyć się juką przez kilka kolejnych lat.
Zastosowanie
Roślina ładnie wyglądają na tle drobnych kamieni ogrodów żwirowych lub pomiędzy kępami trwa ozdobnych, rozchodników ogrodowych, mikołajków alpejskich czy wyższych mikołajków płaskolistnych, doskonałym towarzystwem będą też lawendy wąskolistne i perowskie.
Jeśli rabata jest większych rozmiarów, do naszej bylinowej kompozycji warto dosadzić ozdobne krzewy tj. berberys Thunberga 'Tiny Gold', szczodrzeńca płożącego, kwitnącego wiosną tamaryszka drobnokwiatowego, kolkwicje chińską czy nieśmiertelne pięciorniki.