Trzcinniki ostrokwiatowe to trawy ozdobne cenione przede wszystkim za zwarty kolumnowy pokrój i ładne kwitnienie. Są wytrzymałe na suszę, mrozy, doskonale radzą sobie na większości gleb ogrodowych. Zalety te czynie je roślinami o bardzo szerokim zastosowaniu.
Trzcinniki ostrokwiatowe to trawy, które bez przeszkód można polecić do większości ogrodów: są proste w uprawie, mrozoodporne, nieekspansywne, wcześnie ruszają z wegetacją
Wygląd
Trzcinnik ostrokwiatowy 'Overdam' to średniowysoka trawa ozdobna o zwartym strzelistym pokroju i jasnym zabarwieniu. Odmiana ta jest mniejsza od popularnej 'Karl Foester'.
Roślina wcześnie rusza z wegetacją - wczesną wiosną z ziemi zaczynają wyłaniać się kępy młodych liści, które szybko rosną, osiągając około 90cm wysokości. Liście posiadają ozdobny, jasny margines, który wiosną ma żółty kolor .W lecie margines płowieje, a liście przybierają biało-zieloną barwę.
W czerwcu z kępy wyłaniają się kwiatostany, które potrafią dorastać do 130cm wysokości. Właśnie w czerwcu i lipcu kwiatostany są puszyste szerokie w bordowo-fioletowej tonacji.
W sierpniu, gdy roślina przekwita, kwiatostany tracą na swojej objętości i wysychają, przybierając słomkowy, żółto-brązowy kolor. W tej postaci pozostają przez całą zimę aż do wiosny. Zaschnięte kwiatostany szczególnie dekoracyjnie wyglądają w zimowym ogrodzie, gdy pokryje je warstwa szronu.
Warto wspomnieć, że jest to nieekspansywna trawa, która utrzymuje zwarty strzelisty pokrój, nie zagłuszając innych roślin.
Stanowisko i uprawa
Roślina jest łatwa i niewymagająca w uprawie. Doskonale rośnie na większości gleb ogrodowych, byle nie skrajnie jałowych, suchych lub tych ze stagnującą wodą. Preferuje wilgotne żyzne przepuszczalne podłoże.
Bylina lubi stanowiska w pełnym słońcu, ale doskonale radzi sobie także w półcieniu. Z tego powodu trzcinniki możemy sadzić tam, gdzie jest za ciemno dla miskantów.
Trzcinnik ostrokwiatowy 'Overdam' nie wymaga od nas szczególnej pielęgnacji, jest w pełni mrozoodporny. Zaschnięte kwiatostany warto pozostawić na zimę, dlatego zaleca się nisko ścinać zaschnięte źdźbła wiosną, podczas wykonywania porządków na rabacie (patrz cięcie).
Co 2-3 lata można podsypać trawę kompostem, a gdy słabo rośnie wykopać i odmłodzić poprzez podział kępy.
Zastosowanie
Trzcinnik 'Overdam' sprawdzi się zarówno w stylu nowoczesnym czy miejskim, jak i eklektycznym czy rustykalnym. Roślina ładnie prezentuje się posadzona w większych, nieregularnych grupach lub w pasach rozdzielających inne rośliny.
Trzcinnik ostrokwiatowy 'Overdam' z uwagi na swój wąski pokrój znakomicie nadaje się do uzupełniania rabat bylinowych, np. z sadźcem plamistym 'Atropurpureum', przetacznikiem kłosowym czy jeżówkami.
W zieleni miejskiej trawa ładnie zaprezentuje się w towarzystwie niższej sosny górskiej 'Kissen' lub wyższej werbeny patagońskiej, brzozy chińskiej 'Fascination' lub wiśni osobliwej 'Umbraculifera'.
W japońskim ogrodzie bylina sprawdzi się wraz z ozdobnymi bambusami i klonami palmowymi np. z purpurowym 'Bloodgood' (posiadającym wysoką mrozoodporność).
Ozdobną późnym latem i jesienią rabatę skomponujemy, łącząc 'Overdam' z miskantem chińskim 'Ghana', jeżówką purpurową 'Magnus', rozchodnikiem okazałym, perowskią łobodolistną oraz zimozielonym, płaczącym cyprysikiem nutkajskim 'Pendula' i ładnie przebarwiającym się jesienią trzmieliną oskrzydloną.