Bardzo dekoracyjna odmiana - akcent rozjaśniający i przyciągający wzrok. Odmiana często dostępna jest w formie szczepionej na pniu i w takiej postaci bez problemu można sadzić ją w mniejszych ogrodach.
Wygląd
'Leopoldii' wytwarza naturalnie szeroko stożkowaty pokrój, który utrzymuje przez całe życie. Niesforne pojedyncze gałęzie, zaburzający regularny kształt można bez wahania przycinać, gdyż roślina doskonale znosi formowanie.
Drzewo osiąga słuszne rozmiary i dorasta do 15m wysokości i ok. 10m szerokości. Choć bardzo często odmiana 'Leopoldii' dostępna jest w formie szczepionej na pniu i tę możemy sadzić w małych ogrodach.
Roślina szczególnie atrakcyjne wygląda w maju, gdy młode liście wybarwione są na jasno żółty kolor, z domieszką różu i pomarańczu. Z czasem różowy i pomarańczowy odcień przechodzi w żółty, by ostatecznie pozostać pod postacią żółtokremowych i zielonych, nieregularnych plamek. Jesienią klon wybarwia się na ciepły żółtopomarańczowy kolor.Liście są spore, 12-15cm na długich, czerwonych ogonkach, od spodu szarozielone, co staje się szczególnie widoczne, podczas falowania na wietrze.
Odmiana posiada szarą, długo gładką, łuszczącą się korę, która stanowi dodatkowy walor dekoracyjny.
Stanowisko i uprawa
Jawory to drzewa proste w uprawie. Mają najwyższe spośród klonów wymagania glebowe, lecz pomimo tego dadzą sobie radę na słabszych i przeciętnych glebach ogrodowych. Rośliny najlepiej czują się na stanowiskach wilgotnych z żyzną wapienną glebą – wtedy szybko rosną i nie chorują.
Są dość odporne i poradzą sobie na każdej średnio żyznej i umiarkowanie wilgotnej glebie. Jawory jako jedne z nielicznych mogą rosnąć na kamienistym podłożu.
Klon jawor 'Leopoldii' najlepiej czuje się - i najładniej wybarwia - przy pełnym nasłonecznieniu, możemy ewentualnie sadzić je w jaśniejszym półcieniu.
Klony wytrzymują okresową suszę i zanieczyszczone miejskie powietrze, choć są wrażliwe na dużą zawartość ołowiu w glebie i powietrzu, mogą też źle reagować na duże zasolenie gleby.
Jawory są szczególnie podatne na grzybową chorobę zwaną czarną plamistości liści klonu (patrz choroby), która atakuje osłabione egzemplarze, rosnące w niesprzyjających dla siebie warunkach. Choroba nie prowadzi do zamierania roślin, lecz ma silny wpływ na ich estetykę.
Rośliny w naszych warunkach są całkowicie mrozoodporne.
Zastosowanie
Kolorowe liście pięknie rozjaśnią monotonną parkową zieleń, wprowadzając silny akcent kolorystyczny do otoczenia. Jawor sprawdzi się również posadzony w równym rzędzie pod postacią alei podkreślającej główne osie i drogi.
Klon jawor 'Leopoldii' pięknie będzie wyglądał (i dobrze się czuła) posadzony nad zbiornikiem wodnym, gdzie jego smukła sylwetka będzie się odbijała w tafli wody. Towarzyszyć mogą mu buk pospolity 'Pendula' czy wierzba babilońska 'Tortuosa'. Przy sadzeniu drzew liściastych nad zbiornikiem wodnym, należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu zbiornika jesienią, by uniknąć ręcznego wyławiania opadłych liści.
Zwarty pokrój i atrakcyjny wygląd sprawia, że 'Leopoldii' nadaje się również na okaz soliterowy, przyciągający wzrok z najdalszych zakątków ogrodu. Odmiany szczepione na pniu możemy bez problemu sadzić z małych ogrodach.
Drzewo doskonale nadaje się do założeń naturalistycznych posadzony razem z leszczyną pospolitą, kaliną koralową 'Roseum, Sterile' oraz brzozą pożyteczna 'Doorenbos'.