Ładny, dość pokaźny krzew łatwy w uprawie. Kwitnie bardzo obficie z początkiem maja - kwiaty bardzo intensywnie i pięknie pachną.
Mimo pewnej podatności na szkodniki, polecamy jednak ten krzew z uwagi oszałamiający zapach okazałych kwiatów. Każdy kto przejdzie obok kwitnącej kaliny angielskiej, zapragnie mieć taki okaz u siebie.
Wygląd
Wdzięczny, wolno rosnący krzew, o ciemnozielonych sporych liściach (ok. 9 cm) i luźnym zaokrąglonym pokroju, nie wymagający szczególnej opieki. Dorasta do 2,5-3m wysokości.
Na przełomie maja i kwietnia obsypuje się sporymi, bo 13cm białymi, pachnącymi kulami kwiatowymi, złożonymi z wielu, drobnych, dzwonkowatych kwiatuszków.
Roślina nie zawiązuje owoców.
Pomimo braku ozdobnych jesiennych owoców, kalina angielska staje się dekoracyjna jesienią z innego powodu - jej liście wybarwiają się na piękny szkarłatnoczerwony kolor.
Stanowisko i uprawa
Kalina jest mrozoodporna na terenie Całej Polski, nie licząc jej północno-wschodnich krańców, tam gdzie strefa mrozoodporności spada poniżej 6. Warto ją jednak posadzić na stanowisku osłoniętym od zimnych wiatrów. Najlepiej rośnie w półcieniu, lecz regularnie podlewana utrzyma się i na stanowiskach słonecznych.
Nie ma specjalnych wymagań co do gleby, ma także spory zakres tolerancji co do pH podłoża (od lekko kwaśnego do lekko zasadowego), choć preferuje odczyn lekko kwaśne o pH 5-6.
Kalina zawiązuje pąki na zeszłorocznych pędach. Oznacza to, że wiosną usuwamy tylko chore, przemarznięte lub bardzo wątłe gałązki, a po kwitnieniu usuwamy jedynie kwiatostany (patrz cięcie).
Gdy będziemy chcieli przeprowadzić silniejsze cięcie np. formujące trzeba się liczyć, że w następnym roku kwiatów będzie znacznie mniej lub wcale.
Kalina jest dość odporna na choroby, ale chętnie odwiedzają ją mszyce.
Zastosowanie
Ze względu na swoje niewielkie rozmiary i małe wymagania glebowe polecamy ją do każdego rodzaju ogrodów. Natomiast ze względu na swoje pachnące kwiaty najlepiej sadzić ją przy tarasach czy altanach, gdzie jej zachwycający zapach w pełni się docenia.
Do stworzenia pachnącej kompozycji przy altanie czy tarasie możemy dołączyć bardziej wymagające w uprawie budleje Dawida oraz róże 'Louise Odier' czy 'Peer Gynt'. Uzupełnieniem kompozycji stać się może lawenda wąskolistna 'Hidcote' lub 'Alba' którym przy sadzeniu na dnie dołka należy usypać 2-3 cm drenaż z drobnego żwirku. Inne niskie rośliny pachnące, które możemy dołączyć do kompozycji to szałwia omszona oraz cebule narcyzów - szczególnie silnie pachnące narcyzy z grupy poeticus i pełnych.
Z uwagi na piękne przebarwienie liści, możne kalinę wykorzystać na jesiennej rabacie, razem z trzmieliną oskrzydlona 'Compactus' i kolorowymi berberysami ('Green Carpet').