Klony palmowe, jak większość zagranicznych „gości”, wymagają dobrze dobranego i przygotowanego stanowiska, jednak trzeba przyznać, że trud się opłaca - są to jedne z najpiękniejszych krzewów ozdobnych. 'Garnet' to piękne ażurowe drzewko.
Wygląd
Klon palmowy 'Garnet' to wolno rosnący krzew lub niewielkie malownicze drzewko osiągające ok. 3m wysokości i ok. 4m szerokości.
Podobnie jak odmiany z grupy Dissectum 'Garnet' posiada mocno zredukowaną blaszkę liściową, która dodatkowo jest wybarwiona na piękny purpurowy kolor.
Podobną odmianą jest 'Dissectum Nigrum', która posiada trochę ciemniejsze liście i bardziej płaczący pokrój, natomiast 'Garnet' ma liście w jaśniejszym, czerwonym odcieniu purpury, może pochwalić się też wyższą sylwetką o bardziej wzniesionym pokroju.
Purpurowy kolor liście utrzymuje się także latem, natomiast jesienią wybarwia się pięknie na szkarłatny.
Lekkie, pierzaste liście nadają 'Garnet' wygląd niezwykle ażurowej rośliny.
Drzewko pozostaje dekoracyjne nawet zimą, gdyż po opadnięciu liści prezentuje ozdobne bordowe pędy.
Stanowisko i uprawa
Powodzeniem uprawy krzewów jest dobór odpowiedniego stanowiska i przygotowanie podłoża pod uprawę (patrz sadzenie). Klony palmowe są bowiem roślinami wymagającymi zarówno pod względem wilgotności, jakości, jak i pH podłoża.
Po pierwsze, stanowisko powinno być osłonięte od wiatru: przy ścianie budynku, obok zwartego żywopłotu lub przy innej dużej roślinie. Klon palmowy nie jest bowiem w pełni mrozoodporny, wymaga odrobiny pomocy w przezimowaniu, nawet w najcieplejszych regionach naszego kraju (patrz ochrona zimowa).
Płytki - wrażliwy na suszę i mrozy - system korzeniowy należy ściółkować, najlepiej korą sosnową, która dodatkowo będzie zakwaszać podłoże, co klonom bardzo odpowiada.
Po drugie, wystawa powinna być jasna: słoneczna lub lekko ocieniona. 'Garnet' potrzebuje słońca, by wybarwiać liście na purpurowo, jednak "patelnia", czyli wielogodzinne ostre słońce, nie będzie dla niego za mocne, może dojść do poparzenia liści. Egzemplarz rosnący nad wodą lepiej zniesie więcej promieni słonecznych.
Po trzecie, roślina lubi wilgoć i w podłożu, i w powietrzu. Gleba powinno być żyzna, stale wilgotna o odczynie lekko kwaśnym (patrz sadzenie), koniecznie przepuszczalna - absolutnie nie toleruje stagnującej wody, która powoduje gnicie korzeni i śmierć rośliny.
Źle znosi suszę - trzeba ją wtedy podlewać: regularnie, ale w niewielkich ilościach, tak by w obrębie korzeni nie gromadziła się woda. W przypadku klonów palmowych dobrze sprawdza się system kroplujący podający o określonych porach regularnie niewielkie ilości wody.
Dobra wiadomość jest taka, że klony nie są żarłoczne - po odpowiednim zaprawieniu dołka przy sadzeniu przez pierwsze 2-3 lata można darować sobie nawożenie. Później nawozimy oszczędnie (patrz nawożenie), zwracając uwagę na dostarczanie zwłaszcza potasu, klony są bowiem wrażliwe na jego brak, co daje objawy podobne do braku wody (pojawiają się "przesuszone" plamy na liściach).
Zastosowanie
Klony palmowe pochodzą z Dalekiego Wschodu, dlatego kojarzą nam się głównie z japońskimi ogrodami. Sprawdzą się też w innych, mniej egzotycznych kompozycjach.
'Garnet' szczególnie dekoracyjnie prezentuje się w pobliżu stawu, gdzie będzie się też dobrze czuł. Jeśli chcemy podkreślić orientalny charakter tej rośliny, możemy dosadzić rododendrony bądź azalie w zależności od stopnia nasłonecznienia stanowiska (rododendrony do półcienia, azalie do słońca).
Dobrze będą wyglądały też w połączeniu z funkiami, formowane jałowce i równie egzotycznie wyglądające czarne konwalniki oraz kontrastujące z nimi żółte turzyce 'Evergold'.
Klony palmowe dobrze wypadają w roli rośliny tarasowej w donicy (pamiętajmy, by regularnie ją podlewać).
Dobrze będzie prezentował też na wrzosowisku i w ogrodzie skalnym - należy jednak wybrać mu miejsce bardziej zacienione i wilgotniejsze.