Odmiana 'Youngii' to zazwyczaj szczepiona na pniu roślina o przewieszających się gałęziach. Korona 'Youngii' tworzy szeroki parasol sięgający ziemi.
Wygląd
Jeśli kupimy roślinę szczepioną, nie urośnie ona więcej jak 0,5 - 1 m wzwyż. Gdy natomiast zakupimy okaz na "własnym" pniu, roślina dorośnie do 6 m wysokości.
Drzewo wytwarza dużą ilość jasnozielonych liści pokrywających szczelnie całą koronę, która jesienią przebarwia się na jednolity żółty kolor.
Charakterystyczna biała kora po upływie kilku lat znika pod masą liści rosnących na gałęziach, które opadają do samej ziemi.
Stanowisko i uprawa
Roślina lubi stanowiska w pełnym słońcu na umiarkowanie wilgotnych, lecz przepuszczalnych dobrze zdrenowanych podłożach.
Na suchym stanowisku również będzie rosła, ale wolniej i osiągnie mniejszy rozmiar.
Nie ma szczególnych wymagań co do gleby, z powodzeniem może rosnąć na przeciętnej glebie występującej w naszym ogrodzie lub na terenach, gdzie dominuje piach.
Brzoza zdecydowanie nie lubi miejsc, gdzie stagnuje woda.
Gdy chcemy odsłonić ozdobną białą korę, możemy silnie skrócić gałązki, po wiosennym rozwinięciu się liści (patrz cięcie).
Brzozy brodawkowate są roślinami pionierskimi, co oznacza, że rosną na terenach, na których panują warunki zbyt ciężkie dla innych roślin, jak: bardzo uboga gleba, mało wody, sam piach. Rośliny te radzą sobie nawet szczeliny w murach.
Dlatego większość odmian ozdobnych z tej grupy, to mało wymagające, dobrze rosnące, zdrowe okazy.
Zastosowanie
Płacząca forma rośliny sprawia, że drzewo będzie dekoracyjnie wyglądało w otoczeniu wody, pamiętać jednak należy, że jeśli zdecydujemy się je tam posadzić, warto zakupić siatkę ochronną do stawu, by nie wyławiać jesienią liści ręcznie.
Jest to też drzewo, które możemy sadzić przy huśtawkach ogrodowych i w miejscach wypoczynku, ponieważ szum poruszanych wiatrem liści działa uspokajająco, co w takich miejscach jest pożądanym efektem.
Gdy chcemy go wzmocnić, posadźmy w towarzystwie brzozy równie szumiące trawy ozdobne (miskant cukrowy, rozplenica japońska czy biało-zieloną stokłosę bezostną 'Skinners Gold') lub rośliny pachnące, by nie tylko oddziaływać na zmysł słuchu, lecz także i węchu (róże parkowe np. 'Louise Odier' czy bzy lilaki)
Małe okazy brzóz ze względu na swoją tolerancyjność względem pH podłoża, można sadzić również na wrzosowiskach.