Roślina nie jest trudna w uprawie i można polecić ją nawet początkującym ogrodnikom. Silny wzrost, kulisty pokrój, ciekawe wybarwienie liści i tolerancja na błędy popełniane w uprawie sprawiają, że jest to roślina, którą warto mieć w ogrodzie.
Wygląd
Jest to silnie rosnący krzew (przeważnie w formie pienne) o kulistym, gęstym pokroju, który zawdzięcza licznym, smukłym gałązkom pojawiającym się u nasady rośliny. Pędy są gładkie, mało rozgałęzione, w brązowoczerwonym kolorze, dzięki czemu roślina jest atrakcyjna także w stanie bezlistnym.
Największą ozdobą odmiany jest kolor młodych przyrostów. Drobne lancetowato wydłużone liście wiosną są różowo-biało-zielone. Z upływem dni zaczyna znikać róż i biel, który jest zastępowany coraz większa ilością zieleni - ta pod koniec lata dominuje na roślinie. Kolorowe zjawisko możemy powtórzyć, tnąc roślinę w połowie czerwca.
‘Hakuro-nishiki’ możemy zakupić nie tylko w formie piennej, lecz także w formie niskiego krzewu, który niecięty dorasta do 100-120cm wysokości i szerokości. Rośliny szczepione wahają się zazwyczaj od 100 do 170cm wysokości.
Stanowisko i uprawa
Warto wiedzieć, że wierzba całolistna 'Hakuro-nishiki' jest ekspansywna (wymaga cięcia) i wymaga dużej ilości światła słonecznego i stale wilgotnej gleby. Jest dość podatna na choroby grzybowe, które osłabiają roślinę i szpecą jej liście.
Krzew może rosnąć na każdym typie gleby o różnych pH, ale nie lubi być przesuszany. Jak wszystkie wierzby lubi bowiem wilgoć, w czasie suszy należy go często i obficie podlewać. Możne być sadzony na podmokłym podłożu, przy okazji pomoże osuszyć teren przez transpirację wody z gleby.
Roślina ta kocha słońce i jedynie na stanowisku w pełnym słońcu będzie się prawidłowo wybarwiała. Stanowiska półcieniste i cieniste mogą prowadzić nie tylko do utraty barwy liści, ale też do zasychania końcówek. W złych warunkach roślina (zacienienie, sucha gleba czy zaniechanie nawożenie) będzie podatna na choroby grzybowe i atak przędziorka lub mszyc.
Odmiana jest całkowicie mrozoodporna, za wyjątkiem najzimniejszych część kraju - Suwalszczyzny i Podhala. Młode egzemplarze szczepione na pniu warto prewencyjnie osłonić przez pierwsze 2-3 lata uprawy w miejscu szczepienia.
Odmiana wymaga przynajmniej 2-krotnego cięcia w sezonie (patrz cięcie), pierwsze - bardzo silne - wykonuje się na przedwiośniu, drugie w sezonie, ponieważ odmiana bardzo ekspansywnie przyrasta. Drugie cięcie sprawia, że 'Hakuro-nishiki' wypuszcza nowy przyrost, który jest dekoracyjnie wybarwiony (ale już nie tak intensywnie jak wiosną).
Zastosowanie
'Hakuro-nishiki' dzięki ładnemu wybarwieniu i kulistemu pokrojowi ładnie będzie prezentowała się jako okaz soliterowy, odznaczający się na tle zieleni trawnikowej. Umiłowanie do wody sprawia, że krzew doskonale będzie się czuł w okolicy zbiornika wodnego, gdzie woda samoistnie paruje.
Formowane w kształtne kule egzemplarze sprawdzą się posadzone wzdłuż podjazdów czy ścieżek, rytmizując kompozycję i nadając jej reprezentacyjny charakter.
Szczepioną na pniu 'Hakuro-nishiki' warto przede wszystkim zestawiać z roślinami atrakcyjnymi wiosną - podsadzić azaliami, cebulowymi (tulipanami) i zimozielonymi trzmielinami 'Silver Queen'
Odmiana doskonale nadaje się na wytworna białą rabatę. Posadzić ją możemy w towarzystwie tawuły wczesnej lub van Houtte'a, derenia białego 'Ivory Halo' czy berberysa Thunberga 'Kelleriis' oraz srebrnych iglaków: cyprysika groszkowego 'Boulevard' lub 'Baby Blue' lub świerka 'Hermann Naue'.