Gęsto rosnąca bylina lubiąc wilgotne podłoża, która obficie kwitnie w pełnym słońcu. Bylina nie wymaga specjalistycznej pielegnacji by zdrowo rosnąć.
Wygląd
Wiesiołek krzewiasty to sympatyczna, obficie kwitnąca bylina miejsc słonecznych. Wiosną wytwarza płaską rozetę zielonych liści, z których pod koniec maja wyrastają 40 - 60cm łodygi.
Od czerwca do końca lipca na czubkach łodyg rozkwitają intensywnie żółte kwiaty, tworzące zwarte kępki, złożone po kilka sztuk.
Po przekwitnięciu ozdoba pozostają intensywnie zielone, wydłużone liście.
Stanowisko i uprawa
Wiesiołki to rośliny, które do obfitego kwitnienia potrzebują jak najwięcej słońca, przy jednoczesnym zapewnieniu wilgoci w podłożu. Niewielkie ocienienie, nie ma wpływu na ilość wytwarzanych kwiatów, jednak roślina posadzona w półcieniu już słabiej kwitnie.
Bylina najchętniej rośnie w tym żyznym, przepuszczalnym i próchniczym podłożu o lekko
kwaśnym pH. Roślina nie toleruje ciężkich gliniastych gleb, w których zagniwają jej korzenie.
Rośliny są odporne na ataki chorób i szkodników, choć młode pędy mogą być atakowane przez mszyce.
Zastosowanie
Swojski wygląd byliny sprawia, że doskonale sprawdzi się w ogrodach rustykalnych czy tych tworzonych na wzór ciasnych, wypełnionych po brzegi kwiatami angielskich ogrodów romantycznych. Kompaktowy pokrój i długie kwitnienie spowoduje, że roślina bardzo dobrze odnajdzie się w balkonowej skrzyni np. w towarzystwie fioletowoniebieskiej lobelii.
Wiesiołek najlepiej rośnie i wyglądała na słonecznej rabacie o stale wilgotnym podłożu. Wesołe, żółte kwiaty będą ciekawie kontrastowały z fioletowym kolorem kosaćca syberyjskiego, dzwonka brzoskwiniolistnego oraz kłosowca fenkułowego.
"Miękkim" wypełnieniem rabaty może stać się przywrotnik alpejski, który dodatkowo obficie kwitnie w podobnym terminie co wiesiołek.