Godna polecenia bylina o ozdobnych liściach - do półcienia i cienia na miejsca wilgotne. Przy właściwej pielęgnacji staje się ozdobą ogrodu przez cały sezon.
Wygląd
Wczesną wiosną - bo już na początku marca - z ziemi zaczynają wyłaniać się małe liście miodunki. Roślina szybko tworzy zwartą, nieco płaską kopułę lancetowatych liści, z charakterystycznymi srebrnymi plamkami.
W drugiej połowie marca ponad liśćmi pojawiają się drobne purpurowe kwiaty, które z czasem wybarwiają się na fioletowo, a następnie na niebiesko, przypominając nieco kwiaty niezapominajki. Kwiaty utrzymują się do końca maja, dodatkowo zdobiąc roślinę.
Po przekwitnięciu główną ozdobę rośliny stanowią ozdobne liście, utrzymujące się do pierwszych przymrozków.
Stanowisko i uprawa
Miodunka wymaga żyznych, próchniczych, przepuszczalnych gleb o wysokiej wilgotności i źle rośnie na przeciętnych glebach z tendencją do szybkiego wysychania.
Bylina za to jest tolerancyjna względem pH podłoża i urośnie na glebach zarówno zasadowych jak i kwaśnych.
Idealnym stanowiskiem dla rośliny jest półcień lub jasny cień, w pełnym słońcu jej liście ulegają poparzeniu i roślina zasycha, powoli znikając z rabaty. Nawet posadzona w półcieniu w upalne sucha lata, niepodlewana potrafi szybciej przejść w okres spoczynku.
Miodunka jest dość żarłoczna lubi nawożenie - szczególnie wiosenne i jesienne kompostowanie.
W celu ograniczenia transpiracji wody z podłoża warto wyściółkować glebę dookoła rośliny.
Przy pielęgnacji miodunki - tak jak u większości roślin ozdobnych z liści - należy uważać, by nie zostały one zniszczone przez ślimaki czy zaatakowane przez mączniaka.
Bylina jest całkowicie mrozoodporna i doskonale zimuje na terenie całego kraju.
Zastosowanie
Jeśli chcemy podkreślić piękno, drobnych niebieskofioletowych kwiatów miodunki, możemy zestawić bylinę z innymi roślinami kwitnącymi w tym samym okresie takimi jak serduszka okazała, kokoryczka wielkokwiatowa, oraz niższymi przebiśniegami, krokusami, fijołkami wonnymi i barwinkami.
Roślina nadaje się również do tworzenia półcienistych rabata, gdzie głównym walorem zdobniczym są liście.
W takiej kompozycji sprawdzi się z runianką japońską 'Variegata' oraz brunerą wielkolistną 'Jack Frost', podagrycznikiem pospolitym 'Variegatum', kopytnikiem pospolitym czy trzmieliną Fortunea 'Emerald Gaiety'. Z wyższych roślin wybierać można spośród funki - 'Big Dady' czy 'Sum and Substace' oraz rodgersją kasztanowcolistną i narecznicą samczą.
Roślina nadaję się również do zadarniania niewielkich powierzchni pod koronami drzew i wyższych krzewów lub do cienistego ogrodu żwirowego, gdzie barwne liście ładnie będą się odcinały od jasnego lub ciemnego kamienia.