Łatwa i mało wymagająca w uprawie roślina. Z powodu bardzo wczesnego terminu kwitnienia jest to bardzo popularna i lubiana roślina, symbolizująca nadejście wiosny.
Wygląd
Przebiśniegi zaliczamy do roślin cebulowych, rozmarzają się i wyrastają z drobnych 3-5cm cebulek. Już w pierwszej połowie lutego, często spomiędzy śniegu (stąd nazwa "przebiśniegi") wyrastają trawiaste soczystozielone liście tworzące charakterystyczną kępkę.
Po ok. 7-10 dniach od pojawienia się liści z środka kępki zaczynają wyłaniać się łukowato wygięte łodygi zakończone śnieżnobiałymi kwiatami. Składają się one z trzech dłuższych i trzech krótszych płatków, przy czym te drugie posiadają charakterystyczne zielone plamki.
Kwiaty w zależności od pogody i temperatury pojawiają się przez cały marzec, a w przypadku przedłużenia się zimy i opóźnienia okresu wegetacyjnego, także w kwietniu. Dekoracyjne kępy liści pozostają zielone do czerwca, następnie żółkną, co oznacza, że cebule przechodzą w stan uśpienia.
Stanowisko i uprawa
Przebiśniegi lubią lekkie, żyzne gleby z większą zawartością wapna. Roślina urośnie na przeciętnych przepuszczalnych glebach o pH od lekko kwaśnego po zasadowe, na stanowisku półcienistym lub cienistym. Roślina jest w pełni mrozoodporna na terenie całego kraju.
Śnieżyczka, jak większość roślin cebulowych, wymaga specyficznej pielęgnacji - zdrowe, niezaschnięte lub spleśniałe cebule sadzimy we wrześniu na głębokość trzy razy większą niż średnica cebuli – w tym przypadku na głębokość ok. 15cm. Glebę do zasypania dobrze jest wymieszać z kompostem. Na przedwiośniu, gdy rośliny zaczną kwitnąć, aplikujemy płynny nawóz z azotem.
W pielęgnacji istotne jest, by nie ścinać liści aż do ich zżółknięcia w czerwcu, kiedy to można wykopać roślinę, przechować w chłodnym ciemnym miejscu i wsadzić jesienią z powrotem do gruntu. Zabieg ten jednak wykonujemy co 3-4 lata, gdy przebiśniegi zbytnio się zagęszczą i zaczną słabiej kwitnąć. Wtedy też możemy wykopać cebulki i podzielić je na kilka mniejszych grup oraz przesadzić w inne miejsce, co pozwoli im silniej się rozrastać.
Przebiśniegi to rośliny naturalnie występujące na skraju cienistych lub wewnątrz świetlistych lasów, więc są odporne na większość chorób. Niestety przy długotrwałych roztopach czy grubej pokrywie śnieżnej może pojawić się na roślinach szara pleśń. Wtedy chore rośliny wykopujemy i palimy, a pozostałe egzemplarze pryskamy odpowiednim preparatem.
Zastosowanie
Przebiśniegi to jedne z najwcześniej kwitnących roślin, dlatego ich piękno docenimy z innymi roślinami zwiastującymi nadejście wiosny. Białe kwiaty śnieżyczki możemy zestawić z kolorowymi ciemiernikami i krokusami. Posadzone w dużej ilości na trawniku lub rabacie już w marcu wypełnią nasze ogrody kolorowymi kwiatami, których z roku na rok będzie pojawiało się coraz więcej.
Przebiśniegi dobrze prezentują u stóp innych roślin, które kwitną, gdy na dworze leży jeszcze śnieg. Należą do nich oczar pośredni, zimokwiat wczesny, jaśmin nagokwiatowy oraz kalina wonna.
Śnieżyczka posadzona w ładnej donicy na domowym parapecie będzie pięknie prezentowała się z kwitnącymi (wcześniej niż na dworze) hiacyntami, żonkilami i szafirkami, które jesienią mogą trafić do naszego ogrodu.
Cebule posadzone pomiędzy zimozielonymi trzmielinami Fortune'a np. 'Silver Queen' lub 'Emerald Gaiety' urozmaicą całoroczną okrywę pstrych liści.