Niezimująca w gruncie atrakcyjna bylina, która wymaga od nas czujności - już po pierwszych przymrozkach należy ją wykopać!
Wygląd
Paciorecznik to wysoka, dorastająca do 150cm bylina, która w naszym klimacie wymaga wykopywanie kłączy na zimę.
Jej atrakcyjne, duże, zielone liście pojawiają się późno, gdyż samą roślinę późno wkopujemy do gruntu - bo w drugiej połowie maja.
Bylina początkowo wypuszcza z ziemi długie, zielone rurki zwiniętych liści, które z czasem tworzą smukłe kępy. Pośrodku kępy wyłaniają się mięsiste pędy na szczycie, których od lipca do października pojawiają się intensywnie czerwone kwiaty.
Rośliny są atrakcyjne do pierwszych przymrozków.
Stanowisko i uprawa
Kłącza paciorecznika wkopujemy do ziemie, dopiero wtedy gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków, czyli po przejściu sławetnych ogrodników (druga połowa maja).
Bylina wymaga ciepłych i słonecznych stanowisk ( 6h słońca i więcej! ), na których gleba szybko się nagrzewa. Rośliny preferują żyzne, próchnicze i przepuszczalne podłoże o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.
Roślina posadzona w półcieniu słabo kwitnie i wytwarza więcej liści, natomiast te posadzone w pełnym cieniu często w ogóle nie wschodzą.
Kanna jest żarłoczna wymaga obfitego nawożenia i regularnego podlewania.
Ze względu na wysokie pędy, które paciorecznik wytwarza warto sadzić go w miejscach osłoniętych od wiatru, który mógł by je połamać.
Uprawa paciorecznika wymaga cierpliwości, by pięknie rosła, obficie kwitła i zdrowo zimowała, kłącza muszą spędzić min. 6 miesięcy w gruncie. Wykopane na zimę kłącza w marcu umieszczamy w doniczkach z ziemią i trzymamy w cieniu do pokazania się pierwszych liści. Później doniczki stawiamy na słonecznym stanowisku i podlewamy, tak by do maja uzyskać sadzonki.
Zastosowanie
Rośliny chętnie są sadzone w dużych grupach zarówno w przydomowych ogrodach jak i miejskich kwietnikach. Zaletą tych bylin jest fakt, że doskonale prezentują się w swoim własnym towarzystwie i nie wymagają tworzenia skomplikowanych aranżacji roślinnych by dobrze wyglądać.
Pacioreczniki często możemy spotkać w duecie z niższymi kwitnącym roślinami sadzonymi jako obwódka dla wysokiej kanny. Jako kwitnącą "ramę" dla paciorecznika stosuje się begonię stale kwitnącą, aksamitkę rozpierzchłą, szałwie błyszczącą a nawet surfinię czy pelargonię.
Mniej "kwietnikową" aranżację w naszym ogrodzie stworzymy gdy nasadę kanny obsadzimy kwitnącymi wcześniej kosaćcami bródkowatymi lub ozdobnymi turzycami 'Bronze Form'.