Łatwa w uprawie roślina słonecznych miejsc, którą można zaliczyć do kanonu roślin wykorzystywanych na skalniaki. Liczne kwiaty, mocne korzenie i omszone liście to przykładowe atuty tej rośliny.
Wygląd
Wdzięczne, niewielkie byliny posiadającą dużą wartość dekoracyjną nie tylko w trakcie kwitnienia ale również przed i po nim.
Początkowo pojawiają się25cm kępy pierzastych liści gęsto pokrytych srebrzystym kutnerem. W kwietniu pojawiają się 30 cm pędy kwiatowe i roślina zaczyna kwitnąć.
Kwiaty są duże, zwykle czerwone z żółtym środkiem z zewnątrz również miękko owłosione.
Po przekwitnięciu roślina tworzy atrakcyjne, puszyste kwiatostany, w dalszym ciągu zdobiące rabatę.
Stanowisko i uprawa
Sasanka to roślina słonecznych stanowisk, tylko w takich warunkach obficie i bujnie zakwita. Bylina nie ma specjalnych wymagań co do gleby - nie wymaga nawożenie, preferuje jednak przepuszczalne, wapienne podłoża.
Dobrze zdrenowane podłoże, to podstawa pomyślnego zimowania, gdyż pomimo wysokiej mrozoodporności, roślina nie przezimuje na stanowisku gdzie stagnuje woda.Zastosowanie
Sasanka to świetne uzupełnienie tzw. "skalnej piątki" - żagwinu ogrodowego, smagliczki skalnej, floksów szydlastych, ubiorka wieczniezielonego oraz gęsiówki kaukaskiej.
Roślina doskonale sprawdzi się również w towarzystwie ozdobnej z liści i kwiatów tojeści rozesłanej 'Aurea', rojnika murowego oraz nieco później kwitnących zawciągów nadmorskich - np. białego 'Alba' czy goździków kropkowanych i goryczki bezłodygowej.
Innym, praktycznie bezobsługowym zestawieniem będzie połączenie sasanki z bergenią sercowatą, dzwonkiem karpackim i kwitnącą na różowo mydlnicą bazyliowatą.
Roślina świetnie nadaje się również do tworzenia wiosennych kompozycji atrakcyjnych od marca, aż do maja gdy ruszają pozostałe rośliny. Dobrym towarzystwem będą więc szafirkami 'White Magic' oraz niskie tulipany np. 'Pinocchio'.