Bodziszki to wielozadaniowe proste w uprawie byliny o delikatnych 5-płatkowym kwiatach i ładnych palmiastych liściach dekoracyjnych aż do późnej jesieni. Gatunek himalajski należy do cienioznośnych i bujnie rosnących bodziszków.
Wygląd
Średnio wysoka - 40cm - odmiana bodziszka, która tworzy zgrabną kępę dużych liści. Bujnie się rozrasta, tworząc zwartą sieć korzeni.
Bodziszek himalajski kwitnie obficie w czerwcu, ale pojedyncze kwiaty rozwijają się do sierpnia. Delikatne fioletowoniebieskie 5-płatkowe kwiaty pojawiają się na szczycie kęp, mają średnicę około 4cm.
Roślina pozostaje dekoracyjna przez resztę sezonu dzięki liściom i pokrojowi. Palmiaste zielone owłosione, szorstkie liście o regularnym - w zarysie okrągłym - kształcie. Jesienią dodatkowo ładnie się przebarwiają na czerwono.
Stanowisko i uprawa
Bodziszek himalajski to odporna i niewymagająca bylina. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym.
Nie jest to roślina żarłoczna. Będzie rosła w każdej przepuszczalnej średnio żyznej ziemi, ważne, by nie była ona mokra.
Bodziszek wspaniały lubi podłoże umiarkowanie wilgotne lub wilgotne, ale znosi suszę. Jest całkowicie mrozoodporny.
Wiosną można go rozmnażać przez podział. Warto też nawozić kompostem.
Zastosowanie
Bodziszek himalajski najlepiej wygląda posadzony grupami (np. w roli okrywowej) lub na rabatach bylinowych z innymi roślinami.
Ponieważ bodziszki wcześnie wypuszczają liście, warto wykorzystywać je do kompozycji z roślinami cebulowymi: tulipanami czy hiacyntami. Niewysoka roślina sprawdzi się także w ogrodzie skalnym razem z innymi niewysokimi bodziszkami (dalmatyńskim czy czerwonym).
Bodziszki to niezbędne i nieocenione rośliny romantycznych rabat w odcieniach bieli, różu i fioletu razem z piwoniami, różami, dzwonkami skupionymi i brzoskwiniolistnymi, czosnkami ozdobnymi, z szałwią omszoną ('Mainacht', 'Rose Queen' czy 'Adrian'), przywrotnikiem ostroklapowym, kosaćcami bródkowymi.