Wyniki
Opis kategorii
Bodziszki to proste w uprawie byliny o delikatnych kwiatach i ozdobnych liściach, które tworzą zgrabne kępy. Jest to dobry materiał do tworzenia rozległych kwitnących kobierców. Ich dużym plusem jest to, że tolerują ocienienie.

Bodziszki to duża grupa roślin, która rośnie na wszystkich kontynentach i na różnych siedliskach (od wilgotnych łąk po skaliste zbocza gór). Nazwa rośliny wzięła się od kształtu jego owoców - przypominają one dziób bociana lub żurawia, co znajduje odzwierciedlenie w potocznych nazwach tej rośliny także w innych europejskich językach (niemieckie "Storchschnäbel" to "dziób bociana", angielskie "cranesbill" to "dziób żurawia"). W Polsce występuje 15 gatunków bodziszków, najbardziej znany jest bodziszek łąkowy.

Subtelne kwiaty w romantycznych barwach

Rośliny te zachwycają w czerwcu delikatnymi talerzykowatymi kwiatami o średnicy od 2,5 do nawet 5cm (b. wspaniały i wielkopłatkowy). Kwiaty występują w kolorach niebieskofioletowych (te są najpopularniejsze: wielkopłatkowy, wspaniały i himalajski), białych (odmiany 'Album' b. korzeniastego i czerwonego), jasno- (b. dalmatyński) lub ciemnoróżowych (b. korzeniasty), nawet karminowych (b. czerwony 'Max Frei'). Można też upolować odmiany o kwiatach "czarnych" a dokładniej w bardzo ciemnych odcieniach fioletu (jak b. żałobny 'Sambor').

Ozdobne liście zebrane w zwarte kępy

Mimo iż byliny kochane są przede wszystkim za swoje delikatne swojskie kwiaty, nie zdobyłyby jednak tak dużej popularności, gdyby nie tworzyły zgrabnych kęp ładnych liści o regularnym - w zarysie okrągłym - kształcie, które sprawiają, że rośliny są ozdobne przez cały sezon aż do ostatnich dni jesieni. Liście te ładnie przebarwiają się jesienią. Na rynku pojawia się coraz więcej kolorowych odmian, na uwagę zasługuje ciemno nakrapiany b. żałobny 'Sambor', b. korzeniasty 'Variegatum' z jasnymi plamkami czy o całkiem ciemnych, purpurowych liściach b. łąkowy 'Midnight Reiter'.

Niewymagające byliny słońca i cienia

Urocze byliny są naprawdę proste w uprawie, co jest kolejnym powodem ich popularności. Nie są żarłoczne i będę rosły na każdej przeciętnej glebie, w której nie stoi poda. By rośliny jednak rosły zdrowe i bujnie kwitły, warto wzbogacić dołek podczas sadzenia o dawkę kompostu - nie zaszkodzi. Co 3-4 lata warto rośliny odmłodzić poprzez podział kęp.

Są to słonecznolubne rośliny, które tolerują cień. Najlepiej w słońcu udaję się bodziszek dalmatyński, popielaty i czerwony. Duże bodziszki takie jak wspaniały i wielkopłatkowy w półcieniu słabiej kwitną i mogą się pokładać. Najlepszym wyborem do miejsc półcienistych i cienistych będzie b. korzeniasty i żałobny, można wybrać też b. kantabryjskiego lub himalajskiego.

Gdzie i z czym zestawiać?

Bodziszki to byliny wczesnego lata, kwitną najobficiej w czerwcu. Na rabaty najlepiej nadają się odmiany wysokie jak b. wspaniały, wielkopłatkowy i żałobny. Warto dobierać im towarzystwo, które rozkwita w tym samym czasie. W pierwszej kolejności będą to szałwie omszone, kocimiętki, irysy, przywrotnik ostroklapowy, dzwonki i piwonie. Bodziszki (podobnie jak lawenda czy szałwia) to klasyczne towarzystwo dla róż.

Są to świetnie rośliny kobiercowe, tworzą tak gęstą sieć korzeni i liści, że nie dają szansy na przebicie się chwastom. Dotyczy to zwłaszcza gatunków szybko rosnących, do których należą b. kantabryjski, himalajski, korzeniasty. Niskie odmiany o małych wymaganiach sadzi się w ogrodach skalnych, są to b. czerwony czy dalmatyński - gatunki te, z uwagi na zwarty pokrój, można używać też na obwódki.

Bodziszki wcześnie wypuszczają liście, z tego powodu wykorzystuje się je do kompozycji z roślinami cebulowymi jak różowe i białe tulipany i hiacynty, białe i żółte narcyzy.



Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: