Hortensja dębolistna jest jeszcze nowością na rynku ogrodniczym i nie
pojawia się tak często w centrach ogrodniczych jak inne jej odmiany. Nie jest to roślina mało wymagająca, a na wschodzie kraju jej uprawa jest wręcz bezcelowa. Jednak posadzona w cieplejszym regionie kraju - na odpowiednim stanowisku - stanowi ozdobę ogrodu przez cały rok.
Wygląd
Hortensja dębolistna to dość rozłożysty krzew szybko osiągający ok. 1,5m wysokości i 2m szerokości. Roślina wytwarza liczne, sztywne, mało rozgałęzione pędy tworzące dość zwartą kopułę.
Ten rodzaj hortensji posiada atrakcyjne, ciemnozielone, lekko owłosione liście o dekoracyjnie powcinanym brzegu. Niezaprzeczalnym wyróżnikiem odmiany 'Burgundy' jest natomiast ciepły, intensywny kolor jesiennych liści, wybarwiający się w kolorze intensywnej purpury. Piękne liście utrzymują się długo, jeśli jesień jest łaskawa, to nawet do pierwszych grudniowych dni.
Krzew na przełomie lipca i sierpnia wytwarza liczne, stożkowate białe kwiatostany, które jak u hortensji ogrodowych pozostają po zaschnięciu do wiosny. Młode kwiatostany posiadają biały kolor, z upływem czasu jednak odbarwiają się na różowo.
Stanowisko i uprawa
Hortensja dębolistna posiada wymagania charakterystyczne dla swojej grupy: preferuje stanowisko półcieniste, osłonięte od wiatru, ze stale wilgotnym podłożem i lekko kwaśnym pH gleby.
Nie warto wystawiać hortensji dębolistnej w pełnym słońcu, ponieważ jej liście łatwo więdną od niedoboru wody lub ulegają poparzeniu słonecznemu.
Ze względu na jesienną szatę warto posadzić tę odmianę, ponieważ kwiaty, mimo iż piękne, w naszym klimacie nie
zawsze się pojawią. Samego krzewu mróz nie zabije, po wycięciu przemarzniętych
łodyg roślina ładnie odbije, lecz nie będzie cieszyć nas kwitnieniem. Pięknie przebarwione liście natomiast pojawią się na pewno.
Brak kwiatów spowodowany będzie faktem, że hortensja dębolistna zawiązuje pąki kwiatowe na pędach zeszłorocznych i jeśli nie przetrwają zimy i wiosennych przymrozków, krzew nie zakwitnie, zatem roślina wymaga ostrożnego cięcia: usuwamy jedynie pędy z przekwitłymi kwiatostanami na wiosnę. (patrz cięcie)
Kwiatami cieszyć się będą jedynie osoby z cieplejszych regionów Polski (zachód kraju) oraz te, które wybiorą zaciszne, cieniste miejsce dla rośliny oraz dobrze ją przed zimnem zabezpieczą.
Nie jest to najprostszy krzew w uprawie, ponieważ pąki kwiatowe często przemarzają, źle znosi niedobory wody, a przy złym pH gleby dochodzi do chlorozy liści, czyli ich odbarwienia. Polecamy ją mieszkańcom cieplejszych zachodnich regionów kraju oraz do tych ogrodów, gdzie lokalne warunki stwarzają łagodny mikroklimat, przyjazny wrażliwym odmianom.
Zastosowanie
Nawet jeśli srogi klimat pozbawi nas kwiatów, hortensja dębolistna pięknie będzie prezentować się na jesiennej rabacie, grając na niej pierwsze skrzypce dzięki bordowym liściom.
Dodatkowo, jako nowość zwróci uwagę odwiedzających nasz ogród gości. Żaden inny gatunek hortensji nie ma tak ciekawych liści, żaden też nie przebarwia się tak intensywnie.
'Burgundy' można posadzić z innymi roślinami ozdobnymi z liści, dobrze czującymi się w półcieniu. Bez
problemu w takich warunkach odnajdzie się bukszpan wieczniezielony, pęcherznica kalinolistna 'Diable d'Or', złota krzewuszka 'Olympiade' czy biało-zielona trzmielina Fortune'a 'Silver Queen'.
Kwitnący wiosną akcent stworzy kalina koralowa 'Roseum', a dół rabaty wypełnią funkie, brunnery, rodgersje kasztanowcolistne, czy nawet zwykły bluszcz.