Głowocis w naszym klimacie potrzebuje ciepłego i osłoniętego stanowiska w ogrodzie.
Wygląd
Duży krzew, w naszym klimacie rzadziej drzewo osiąga wysokość ok. 6 m. Rośnie bardzo powoli po 10 latach osiąga ok. 1m wysokości i 1m szerokości. Pokrój zaokrąglony, igły nieco podobne do igieł cisa z dwoma prążkami na spodniej części. Owoce z mięsistą osnówką, dojrzewają w drugim roku.
Stanowisko i uprawa
Głowocis preferuje gleby żyzne o kwaśnym odczynie, mogą być cięższe i gliniaste, ale o dostatecznej wilgotności. Na suchych oraz zalewanych rośnie dużo gorzej.
Stanowisko powinno być cieniste bądź półcieniste, ciepłe.
Nie jest w pełni mrozoodporny, w naszym klimacie młode rośliny wymagają okrycia na zimę. Sadzony powinien być w miejscach ciepłych i osłoniętych od wiatru, w zachodnich częściach Polski uprawa głowocisa udaje się lepiej.
Zastosowanie
Głowocis japoński to okaz polecany do ogrodów kolekcjonerskich, należy zapewnić mu dobre warunki do wzrostu i poświęcić mu nieco więcej uwagi.
Sadźmy go wśród roślin cienioznośnych tak aby otulić go innymi roślinami i stworzyć mu naturalną barierę chroniącą przed mrozami. Dobrym sposobem są mocne żywopłoty, oraz szpalery przy granicach działki. Na rabatach posadźmy obok naszego okazu, formy kolumnowe żywotników zachodnich 'Holmstrup', kilka jajowatych form żywotnika 'Hoveyi'. Uzupełnijmy rabatę w cienioznośne cisy pospolite 'Summergold' które rozjaśnią kompozycję dzięki żółtemu zabarwieniu igieł.
Ładnie wyglądają również kwitnące hortensje ogrodowe, hortensje bukietowe oraz rododendrony kwitnące na wiosnę. Jako roślinę okrywową możemy zastosować barwinka pospolitego lub trzmieliny Fortune'a o pstrych liściach.