Jeśli spełnimy wymagania zawilca, odwdzięczy się pięknym i długim kwitnieniem u schyłku lata, gdy zaczyna brakować świeżych kwiatów w ogrodzie.
Wygląd
Anemony dość wcześnie, bo już w połowie kwietnia, wypuszczają ciemnozielone, ząbkowane liście, które w przeciągu miesiąca tworzą na rabacie zgrabną kępę zieleni.
Bylina szybko zwiększa swą objętość do końca czerwca wytwarzając masę liści o średnicy 50 - 70cm. Pod koniec lipca i na początku sierpnia, z kępy wyłaniają się długie ok. 120cm wyprostowane łodygi z licznymi rozgałęzieniami, zakończone pączkami kwiatowymi.
Kwiaty są spore, złożone z okrągłych różowych płatków - ułożone w dwóch okółkach, tworząc półpełne kwiatostany, skupionych dookoła jasnożółtego środka. Całość osiąga około 7cm średnicy. Bylina nie wymaga usuwania przekwitłych kwiatostanów, ładnie powtarzając kwitnienie minimum przez 5 tygodni, a w dogodnych warunkach nawet do końca października.
W listopadzie zawilec zaczyna żółknąć i przechodzić powoli w stan uśpienia, sygnalizując nieuchronne nadejście zimy.
Stanowisko i uprawa
Zawilce japońskie najlepiej czują się i utrzymują zdrowie na półcienictych, stale lecz umiarkowanie wilgotnych rabatach o żyznym, próchniczym podłożu z dodatkiem gliny, która długo utrzymuje wilgoć. W takich warunkach roślina najobficiej i najdłużej kwitnie, ciesząc właściciela licznymi kwiatami.
Ta odmiana jako jedna z nielicznych przy zapewnieniu wysokiej wilgotności podłoża rosnąć w pełnym słońcu bez obawy o poparzenie liści czy słabsze kwitnienie. W mocniej ocienionym miejscu roślina również będzie rosła, lecz może to spowodować słabe (a nawet zanik) kwitnienia.
Bez względu na stopień nasłonecznienia, nie zmieniają się wymagania wilgotnościowe rośliny, o czym należy pamiętać, gdyż roślina nie toleruje przesuszania.
Anemony są natomiast dość tolerancyjne względem pH podłoża i urosną na glebach od lekko zasadowych po lekko kwaśne. Nie tolerują natomiast zimnych i zbyt mokrych (gliniastych i ilastych) gleb, w których dochodzi do gnicia ich podziemnych kłączy.
Z zabiegów pielęgnacyjnych, jakie roślina wymaga, to wiosenne ściółkowanie kompostem i jesienne obcinanie żółknących łodyg. Warto zastosować zimowe osłanianie - pomimo sporej mrozoodporności rośliny, zwłaszcza na najmłodszych egzemplarzach.
Zastosowanie
'September Charm' posadzony blisko oczka wodnego w pełnym słońcu doskonale będzie komponował się z innymi roślinami lubiącymi wodę, takimi jak liatra kłosowa 'Floristan violet' czy kwitnąca na biało odmiana 'Alba' oraz krwawnica pospolita czy lobelia szkarłatna. W bardziej naturalistycznym zestawieniu z żabieńcem babką błotną, niezapominajką błotną oraz rdestem wężownikiem, nasze oczko nabierze wyglądu naturalnego stawu.
Kwitnące zawilce posadzone dookoła zbiornika wodnego, przyjemnie będą dopełniały te posadzone w samym oczku począwszy od zielonego tataraku, skończywszy na kwitnących rozpławach sercowatych i liliach wodnych.
Na klasycznej wilgotnej rabacie 'September Charm' sprawdzi się w połączeniu z odętką wirginijską 'Bouquet Rose', pysznogłówką 'Cambridge Scarlet', jeżówką purpurową 'Magnus' oraz tojeścią kropkowaną i imperatą cylindryczną 'Red Baron'.