Odmiana 'Leuchtfeuer' to popularna hortensja, często spotykana w sklepach ogrodniczych i centrach handlowych.
Wygląd
Jest to krzew, który zazwyczaj osiąga od 100 do 120 cm, dlatego często spotykany jest na balkonach miłośników kwiatów, gdzie sadzony jest w dużych ozdobnych donicach. Wytwarza cudne duże kwiaty, które trudno przeoczyć nawet na dużej powierzchni.
Kwiatostany złożone z wielu drobnych kwiatów płonnych (nie zawiązujących owoców) pojawiają się od początku lata na pędach dwuletnich (zeszłorocznych) i nieprzerwanie obsypują krzew aż do początku jesieni (do września). Kwiaty najpierw zielone w miarę rozkwitania stają się coraz bardziej różowe, nawet różowoczerwone. Jesienią odbarwiają się na zielono, wprowadzając na rabacie dodatkową zmianę kolorystyczną.
Stanowisko i uprawa
Nie jest to krzew najłatwiejszy w uprawie, wymaga umiejętnie dobranego stanowiska i ochrony zimowej. Lubi półcień, wilgoć i lekko kwaśne, żyzne podłoże. Można próbować też uprawy w widnym cieniu.
Na stanowisku w pełnym słońcu często zdarza się, że liście ulegają poparzeniu, gdy przesuszymy jego stanowisko, a przy złym pH gleby dochodzi do chlorozy liści, czyli ich odbarwienia.
Hortensje to wodne kwiaty, nie podlewane szybko więdną, a ich liście smętnie wiszą na gałęziach.
Krzewów w zasadzie nie tniemy - usuwamy tylko przekwitłe kwiatostany (patrz cięcie). Każde cięcie poniżej pąków kwiatowych pozbawi nas latem kwiatów. Tego samego dokonać może nawet niewielki przymrozek wiosenny. Jest to największa wada hortensji ogrodowych - często przemarzają (za wyjątkiem zachodnich granic Polski i Pomorza), dlatego wymagają ciepłego, osłoniętego stanowiska, osłaniania na zimę i ochrony przed przymrozkami (patrz zimowa ochrona). Chłód nie wytnie rośliny całkowicie - ale wystarczy, że uszkodzi pąki kwiatowe zimujące na delikatnych pędach. Przemarznięte fragmenty wystarczy przyciąć, a roślina szybko odbije, jednak nie będzie kwitła.
Zastosowanie
Sadźmy hortensję ogrodową 'Leuchtfeuer' jako soliter, w pojemnikach na balkonach i tarasach lub na rabatach mieszanych. Rośliny udają się w zieleni miejskiej sadzone w sąsiedztwie ciepłych budynków między blokami lepiej znoszą zimy.
Na rabacie będzie ładnie wyglądała posadzona z malwami, ostróżkami oraz kolkwicją chińską - pięknie i obficie kwitnącą na fioletowo, która jednocześnie zapewni odrobinę cienia naszej hortensji. By kompozycja przybrała nieco swojskiego stylu, w wolne przestrzenie między roślinami (najlepiej w słońcu), można wstawić wiklinowe kosze wypełnione jednorocznymi nagietkami, lwimi paszczami czy łubinami. Można też - w zależności od pory roku - sadzić w koszu wiosną bratki i stokrotki, a jesienią wrzosy i kapusty ozdobne.
Gdy rabata ma mieć bardziej nowoczesny charakter, posadźmy na niej parasolowatą surmię bignoniową 'Nana' (dającą cień), barwnego buka pospolitego 'Purple Fountain', wesołego berberysa Thunberga 'Maria' i kwitnące trytomy groniaste, czosnki ozdobne oraz liatry kłosowe.
Po hortensje w jaskrawych kolorach warto sięgać, jeśli chcemy urządzić cienisty zakątek ogrodu w stylu śródziemnomorskim - traktujemy je jako mrozoodporne zamienniki takich roślin jak choćby bugenwille.
Ciekawostki
Piękno kwiatów hortensji można uchwycić, ścinając pojedyncze kule i wstawiając je do parafiny. W ten sposób „zasuszymy” je, zachowując ich ładną barwę i kształt, ponieważ kwiaty maczane w parafinie nie pomarszczą się.