Funkie to królowe cienia, doskonale zakrywają nieestetyczne miejsca pod koronami drzew gdzie inne rośliny rosną niechętnie, wytwarzając dużo pięknych liści i dodatkowo kwitnąc latem.
Wygląd
'Fortunei Aureomarginata' to duża, rozłożysta funkia szczelnie pokrywająca teren dużymi żółto-zielonymi liśćmi. Dorasta nawet do 50 cm wysokości i 100cm szerokości.
Młode liście posiadają wyraźny, żółty margines, rozmazujący się do wnętrza liścia. Na jaśniejszych stanowiskach, margines z czasem zielenieje, odróżniając się jednak nadal od reszty liści, a w ciemniejszych pozostaje w żółtawym odcieniu.
Bylina wytwarza dużo, dużych sercowatych liści, które tworzą, gęstą kępę.
Liście pojawiają się na przełomie kwietnia i maja pod postacią zielonych rurek, które do końca maja zdążą się rozwinąć, stanowiąc dekorację rabaty do pierwszych przymrozków.
W lipcu z kępy liści wyrastają pionowe pędy kwiatostanowe, z których rozwijają się trąbkowate jasnofioletowe (lila) kwiaty zakwitające, w kilku turach.
Stanowisko i uprawa
Najlepszą cechą funkii jest to, że posadzone na odpowiednim stanowisku (bez ostrego słońca i w wilgotnym podłożu), praktycznie nie potrzebują opieki.
Roślina preferuje stanowiska półcieniste oraz cieniste, a przy wyższej wilgotności podłoża nawet stanowiska o większym nasłonecznieniu. Należy pamiętać, że w przypadku tej odmiany im jaśniejszy cień czy półcień, tym intensywniejsze wybarwienie liści na żółty kolor.
Gleba musi być żyzna i przepuszczalna, by roślina nie chorowała. Stojąca woda i zbyt mokra ziemia sprzyjają gniciu korzeni, rozwojowi pleśni i chorób grzybowych, dlatego przy sadzeniu warto zadbać o drenaż.
Wytwarzanie tak dużej masy liści - i to co roku - sprawia, że bylina zalicza się do tych "żarłocznych" i lubi nawożenie.
Największą ozdobą hosty są liście, dlatego trzeba o nie dbać. Bywają one atakowane przez ślimaki, a przenawożone azotem, mogą się odbarwić (chloroza). Należy unikać polewania liści wodą z góry, gdyż krople pod wpływem promieni słonecznych działają jak szkło powiększające i mogą poparzyć roślinę, nawet przy niewielkiej operacji słonecznej.
Cięcie rośliny ogranicza się do usuwania jesienią zaschniętych liści, które nie usunięte, na przedwiośniu mogą stać się ogniskiem choroby.
Zastosowanie
Funkie, to rośliny które doskonale wyglądają w swoim własnym towarzystwie. Wyższa żółto-zielona 'Fortunei Aureomarginata' dobrze będzie wyglądać z niższą biało-zieloną odmianą 'Patriot', wysoką, srebrzystą 'Big Daddy' czy czysto zieloną 'Lancifolia'.
Roślina ładnie zaprezentuje się w japońskim ogrodzie posadzona w cieniu klonów palmowych 'Orange Dream' czy bardziej odpornego na mróz 'Bloodgood'.
Funkie to również doskonałe byliny, do podsadzania drzew osadzonych na wysokim pniu takich jak surmia bignoniowa 'Nana' czy wiśnia osobliwa 'Umbraculifera' w miejskich ogrodach.
Zielono-żółte liście ''Fortunei Aureomarginata' ciekawie wyglądają w połączeniu ze srebrzystymi igłami świerków kłujących i zielenią żywotników zachodnich.