Rzadko spotykany oczar omszony to krzew, który z pewnością zasługuje na większe zainteresowanie miłośników roślin. Choć nie jest w pełni mrozoodporny to kolekcjonerom ciekawostek polecamy zasadzić w swym ogrodzie ten niezwykły krzew.
Mało wymagający krzew o nietypowej porze kwitnienia.
Wygląd
Oczar omszony to szeroki krzew do 3 m wysokości. Liście nieco podobne do leszczyny są jednak twardsze i skórzaste pokryte kutnerem tj. miękkimi włoskami. Jesienią oczar przebarwia się na złociste kolory.
Najbardziej niezwykłe są jednak kwiaty, które pojawiają się od stycznia i kwitną do końca marca. Kwiaty są złocistożółte, pachnące lekko zaczerwienione u nasady.
Stanowisko i uprawa
Oczar omszony wymaga żyznych i próchnicznych gleb. Najlepiej rośnie na lekko kwaśnym podłożu o dobrej wilgotności. Jest dość łatwy w uprawie, jeżeli zapewnimy krzewom dobre stanowisko - lekko osłonięte od wiatru - to nie będzie wymagał większej pielęgnacji. Młode krzewy są podatne na przymrozki szczególnie w bezśnieżne, wietrzne zimy, dlatego warto zabezpieczyć je na zimę.
Najlepsze stanowisko dla oczarów to słoneczne lub półcieniste zaciszne zakątki ogrodów.
Zastosowanie
Oczar omszony to krzew, który zachwyca szczególnie zimową porą, kiedy to reszta roślin zostaje w uśpieniu. Warto zatem wyeksponować taki okaz i posadzić go w miejscu, gdzie często przechodzimy zimą, obok ścieżki, chodnika czy karmnika dla ptaków. Dzięki temu możemy obserwować jak rozwijają się jego kwiaty a także skorzystać z niepowtarzalnego zapachu, jaki dostarcza nam ten krzew.
Oczar omszony pięknie wygląda jako samotnik-soliter. Możemy posadzić go na trawniku, wokoło niego zastosować rośliny cebulowe, które są doskonałym towarzystwem dla oczarów np. niebieskie szafirki, kolorowe tulipany lub narcyzy, które w dużej jednolitej grupie wyglądają bajecznie pod krzewami. Oczar to roślina dla kolekcjonerów doskonale prezentuje się na tle ciemnych żywopłotów z cisów, żywotników bądź innych zimozielonych roślin. Barwnie prezentuje się również na tle dereni białych 'Sibirica' posadzonych gdzieś w oddali. Jeżeli jeden egzemplarz nam nie wystarcza, możemy posadzić je w grupie pamiętajmy jednak, że zajmą one dużo miejsca w ogrodzie.
Jeżeli zdecydujemy się na posadzenie oczarów to musimy zdawać sobie sprawę, że sąsiedztwo innych dużych krzewów może przysłonić jego walory, sadźmy zatem takie rośliny w jego towarzystwie, które nie będą zbyt ekspansywne. Wystawmy go "na zewnątrz" rabaty, na pierwszy plan. Lepiej zastosować większą plamę małych krzewinek np. wrzośców i wrzosów, miniaturowych kalmii szerokolistnych w odmianie 'Minuet', barwinka pospolitego lub wawrzynków.
Oczar czaruje głównie na przedwiośniu, ale nie tylko - jesienią jego liście przebarwiają się na kolory złocistej żółci dlatego krzew ten nadaje się również na jesienne rabaty.