Wymagająca wilgotnych stanowisk roślina, będąca ciekawym wyborem dla osób posiadających cieniste miejsca w swoim ogrodzie.
Wygląd
Kopytnik pospolity to niska, bo zaledwie 10cm roślina okrywowa o umiarkowanym tempie wzrostu.
Posiada spore - 8cm - zimozielone, błyszczące, ciemnozielone liście, szczelnie pokrywające cały teren, na którym rośnie.
Kształt liści jest charakterystyczny: nerkowaty z jaśniejszym użyłkowaniem. Bylina pomimo tego, że zakwita wczesnym latem, to nie jest to jej atutem, gdyż posiada drobne, niepozorne kwiaty, które zazwyczaj pozostają niezauważone.
Stanowisko i uprawa
Kopytnik naturalnie występuje w najniższym piętrze polskich lasów, dlatego jest rośliną preferującą zacienione stanowiska (od półcienia nawet po pełne zacienienie).
Bylina preferuje stale umiarkowanie wilgotne, próchnicze gleby ze znaczą zawartością wapna.
Mimo tego, że jest w pełni mrozoodporna, lubi być okrywana zimą, najlepiej warstwą ściółki utworzonej z suchych liści - jak ma to naturalnie miejsce w lasach.
Przy długotrwałych suszach należy pamiętać o jej podlewaniu, gdyż źle reaguje na przesuszanie.
Zastosowanie
Roślina idealnie nadaje się do zestawień naturalistycznych, gdzie posadzona pomiędzy drzewami na leśnej działce wraz z barwinkiem pospolitym, bodziszkiem żałobnym 'Sambor' doskonale zastąpi trawnik, który ciężko wyhodować w takim miejscu.
Naturalnie wyglądającą kompozycję uzyskamy poprzez zestawienie kwitnącego parzydła leśnego, czosnku niedźwiedziego oraz kokoryczki wielkokwiatowej wraz z narecznicą samczą, i języcznikiem zwyczajnym.
Małą cienistą rabatę w nowoczesnym stylu uzyskamy sadząc kopytnika z ozdobnymi tawułkami chińskim i Arendsa oraz runianką japońską 'Variegata' lub trzmieliną Fortune'a 'Emerald Gaiety'.