Czosnek niedźwiedzi jest prawdziwym zwiastunem wiosny. Do życia budzi się już w połowie marca, by rozkwitnąć w ostatnich dniach kwietnia.
Wszechstronna roślina lecznicza i ozdobna, nie wymagająca szczególnej uwagi gospodarza. Roślina niedroga, lecz dostępna głównie w sklepach internetowych.
Wygląd
Z małych cebul wychodzą dwa liście, które - zanim pojawią się kwiaty - pachną czosnkiem i w tym okresie najlepiej nadają się do jedzenia na surowo lub przetwarzania na nalewki czy do aromatyzowania oliwy.
Cebulki rośliny są niewielkie i osiągają od 2 do 6 cm wysokości i są białego koloru.
Roślina wyrasta do ok. 30-50 cm wysokości, gdzie nad dużymi, eliptycznymi, soczyście zielonymi liśćmi górują białe kwiatostany, umieszczone na długich i bezlistnych łodygach.
Stanowisko i uprawa
Ten rodzaj czosnku naturalnie występuje w lasach bukowych całej Polski, więc jest całkowicie mrozoodporna. By dobrze się czuł w naszych ogrodach, musimy zapewnić mu podobne warunki.
Sadzimy cebulki w półcieniu, dbając, by gleba była stale wilgotna.
Ta roślina również lubi wapń w podłożu, co oznacza, że nie urośnie nam na kwaśnym podłożu w okolicy drzew iglastych.
Czosnek niedźwiedzi wymaga żyznej próchniczej gleby, a pielęgnacja ogranicza się do usuwania przekwitłych kwiatostanów oraz wykopywania cebul co 2-3 lata w celu oddzielenia cebulek potomnych i rozsadzenia ich w nowym miejscu.
Zastosowanie
Gdy chcemy hodować czosnek niedźwiedzi w celach leczniczych, nie tracąc jednocześnie jego walorów ozdobnych, powinniśmy zbierać przed zakwitnięciem tylko jeden z dwóch liści. Drugi liść potrzebny jest roślinie do odżywiania cebuli przed zajściem w stan spoczynku. Należy też roślinę ogławiać, czyli usuwać przekwitłe kwiatostany, by nie traciła energii na produkcję nasion.
Dla uzyskania większych zbiorów można też wygospodarować odrobinę miejsca na grządce warzywnej i sadzić roślinę co roku, jak sałatę czy dynię, co umożliwi wykorzystywanie cebul, kwiatów i liści. Powinniśmy prowadzić uprawę ekologiczną, czyli nie stosować nawozów sztucznych i herbicydów, by roślina nam rzeczywiście pomagała, a nie szkodziła poprzez wprowadzanie do organizmu związków chemicznych.
Czosnek niedźwiedzi możemy również stosować jako roślinę ozdobną i sadzić go na cienistych rabatach z bluszczem, hostami np. 'Patriot', 'White Christmas' czy 'Abiqua' oraz kwitnącymi w podobnym czasie serduszkami i kokoryczkami.
Warto wiedzieć
Czosnek niedźwiedzi od dawna był stosowany jako bogate źródło witaminy C i jako naturalna substancja podnosząca odporność. W tej roli sprawdza się dużo lepiej niż czosnek hodowlany. Posiada również witaminy A, E oraz selen. Inną cenną substancją jest siarka aktywna, która oczyszcza organizm z metali ciężkich. Zalecany jest również przy anemii (zawiera żelazo), problemach z cholesterolem (rozrzedza krew) oraz do pobudzania produkcji żółci.