Szybko rosnące, sporych rozmiarów drzewo, które poradzi sobie nawet w niesprzyjających warunkach. Niewymagająca roślina, którą bez przeszkód można sadzić w zieleni miejskiej.
Wygląd
Sporych rozmiarów drzewo dorastające do ok. 15m wysokości i bardzo szybkim tempie wzrostu, dochodzącym nawet do 100cm na rok, w początkowej fazie rozwoju. U starszych egzemplarzy tempo spada do ok. 40cm na rok, co i tak stanowi imponujący wynik.
Głównym walorem dekoracyjnym są liście, które posiadają ciepłą żółtą barwę utrzymująca się przez cały sezon wegetacyjny. Wiosną, młode jeszcze liście często podbarwione są na pomarańczowo dając naprawdę ciekawy efekt kolorystyczny.
‘Odessanum’ szybko tworzy spore, luźne korony, których średnica dochodzi do 7m, stanowiąc silny akcent kolorystyczny w otoczeniu.
Sadząc to drzewo należy jednak pamiętać, że jego konary są dość kruche i łamliwe, dlatego nie należy sadzić ich przy parkingach i placach zabaw.
Stanowisko i uprawa
Klon jesionolistny jest drzewem do zadań specjalnych. Doskonale radzi sobiena suchych i ubogich glebach, będąc jednocześnie bardzo ozdobny dzięki swojemu gęstemu ulistnieniu.
Aby drzewo miało niewielką, zwartą i dekoracyjnie zaokrągloną koronę, wymaga cięcia formującego, ponieważ szybko i silnie się rozrasta (patrz cięcie formujące). Jeśli chcemy by drzewo osiągnęła spore rozmiary, wtedy możemy pozwolić mu swobodnie rosnąć bez cięcia.
Jak większość klonów, preferuje on stanowiska żyzne i wilgotne, ale doskonale radzi sobie na większości gleb od ubogich przez próchnicze po gliniaste, a fakt, że jest to roślina wytrzymała na zanieczyszczone miejskie powietrze, sprawia, że chętnie jest on stosowany na terenie dużych aglomeracji.
Zastosowanie
Jako drzewo szybko i silnie rosnące ‘Odessanum’ polecamy raczej do parków i zieleni miejskiej niż do ogrodów przydomowych.
Minimalne wymagania siedliskowe i odporność na choroby sprawia, że roślina jest stworzona do przestrzeni miejskich gdzie szczególnie w parkach, ładnie będzie się komponowała z innymi większymi roślinami takimi jak głóg pośredni 'Paul's Scarlet', śliwa wiśniowa 'Nigra' czy obficie kwitnący wiosną, tamaryszek drobnokwiatowy.
W założeniach naturalistycznych możemy sadzić go wraz z brzozami np. brzozą pożyteczną 'Doorenbos', oraz robinią akacjową i tawułą van Houtte'a.
Bezproblemową w uprawie i ciekawie wyglądająca rabate stworzona z klona jesionolistnego ‘Odessanum’, 'Flamingo' oraz derenia białego 'Ivory Halo' i purpurowego berberysa Thunberga 'Atropurpurea'.