Wyniki
Opis kategorii
Klony jesionolistne są szeroko rozpowszechnione w uprawie, sprzedaży i w naszych ogrodach. Popularność swoją zawdzięczają nie tylko urodzie liści, ale także łatwości w uprawie.

Klony są całkowicie mrozoodporne, dobrze znoszą trudne warunki uprawy, a sięgamy po nie przede wszystkim po to, by wprowadzić kolor do ogrodu.

Szybkorosnące korony do cięcia

Klony jesionolistne to najodporniejsi przedstawiciele z tej rodziny drzew. Rosną dosłownie na każdej glebie, na stanowisku słonecznym lub półcienistym.

Jeśli nie przeznaczymy wystarczająco dużo miejsca na rozrastanie się korony, szybko okaże się, że będziemy musieli sięgnąć po sekator. Zresztą drzewom tym warto formować koronę, dobrze znoszą ten zabieg. Ponieważ najładniejsze są młode przyrosty, cięciem takim spowodujemy też, że klony będą się ładnie prezentować nie tylko wczesną wiosną.

Klony należą do drzew silnie "płączących", dlatego najlepiej jest przeprowadzić cięcie po okresie silnego pędzenia soków, czyli po wypuszczeniu pierwszych liści (w czerwcu).

Jasne liście: żółte i biało-pstre.

Ozdobne odmiany klonu jesionolistnego posiadają oryginalne liście. Można wybrać spośród barw zielono-białych, zielono-żółtych, zielono-biało-różowych a także całkiem żółtych.

Ciekawą, rzadko spotykaną u roślin - trójkolorową barwę - liści posiada odmiana 'Flamingo'. Młode przyrosty są różowo-biało-zielone. Podobne liście do 'Flamingo', ale bez różowego odcienia, posiada stara, sprawdzona i zdrowa odmiana 'Variegatum': ciemnozielone z szeroką, białą obwódką.

Żółte liście posiadają odmiany 'Auratum', 'Odessanum', 'Kelly's Gold' i 'Postenlense'.

Wśród ozdobnych odmian klonów jesionolistnych znajdziemy także takie, które posiadają oryginalny kształt liści. Powcinane, zielone liście posiada 'Tadeusz Szymanowski'. Odmiana 'Elegans' ma natomiast liście powyginane, poskręcane z żółtym marginesem.

Zastosowanie

Barwne klony jesionolistne warto wykorzystywać w kompozycjach kolorystycznych z innymi drzewami i krzewami. Ponieważ charakteryzują się jasnym zabarwieniem liści są znakomitymi elementami rozświetlającymi np. ciemne grupy iglaków. Odmiany żółtolistne świetnie kontrastować będą ze srebrnymi świerkami.

Z uwagi na ich wytrzymałość i żywotność chętnie stosowane są w zieleni miejskiej. Klony nisko szczepione na pniu można wykorzystywać także w charakterze kolorowych krzewów czy niskich drzewek.

Warto sięgnąć po nie, gdy mamy do zagospodarowania trudne miejsca w ogrodzie: z gorszą jakościowo glebą, gorzej doświetloną, której nie chcemy podlewać.Kwiaty
Liście / igły
Wysokość:
Szerokość: